Korea Płd.: Szczepionki firm Pfizer i AstraZeneca skuteczne w 86,6 proc. po jednej dawce

Jedna dawka szczepionek firm Pfizer i AstraZeneca zapobiega Covid-19 ze skutecznością 86,6 proc. wśród osób w wieku 60 lat i starszych - ogłosiły w środę służby sanitarne Korei Płd. na podstawie analizy danych dotyczących szczepień w warunkach rzeczywistych.

Z ustaleń Koreańskiej Agencji Kontroli Chorób (KDCA) wynika, że po podaniu jednej dawki szczepionka firmy AstraZeneca jest w tej grupie wiekowej skuteczna w 86 proc., a preparat Pfizera - w 89,7 proc.

Zobacz wideo Szczepienia w zakładach pracy opóźnione? Witucki: Pod koniec maja to będzie szczepienie "niedobitków"

Korea Południowa. Duża skuteczność szczepienia przeciwko COVID-19

W analizie uwzględniono dane dotyczące ponad 3,5 mln mieszkańców Korei Płd. w wieku 60 lat i starszych, zebrane w ciągu dwóch miesięcy od 26 lutego. W badanej grupie było ponad 521 tys. osób, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionek Pfizera lub AstraZeneki. W grupie stwierdzono 1237 zachorowań na Covid-19, przy czym tylko 29 wśród osób, które przyjęły szczepionki - przekazała KDCA.

- To pokazuje, że obie szczepionki zapewniają wysoki stopień ochrony przed chorobą po jednej dawce. [Ludzie - red.] powinni zostać w pełni zaszczepieni zgodnie z zalecanym grafikiem, ponieważ poziom ochrony dodatkowo wzrośnie po drugiej dawce - oceniła agencja.

Większość osób, które zmarło na koronawirusa w Korei Płd. to seniorzy

Władze Korei Płd. starają się budować w społeczeństwie zaufanie do szczepionek, które osłabło w związku z doniesieniami o potencjalnych skutkach ubocznych preparatów.

- Około 95 proc. ludzi, którzy zmarli z powodu koronawirusa w naszym kraju, to byli seniorzy w wieku 60 lat i starsi, a szczepionki znacznie obniżą zagrożenie dla takich osób - podkreślił na konferencji prasowej przedstawiciel ministerstwa zdrowia Jun Te Ho.

Jun zapewnił, że ryzyko wystąpienia po szczepieniu skutków niepożądanych, w tym zakrzepów krwi, jest "skrajnie niskie", a w większości przypadków skutki uboczne są uleczalne. W Korei Płd. co najmniej jedną dawkę szczepionek na COVID-19 otrzymało dotąd 6,7 proc. spośród 52 mln mieszkańców. Władze chcą do września zaszczepić 70 proc. ludności, by do listopada w społeczeństwie wytworzyła się odporność zbiorowa.

Od środy Koreańczycy w pełni zaszczepieni na COVID-19, dysponujący ujemnym wynikiem testu na koronawirusa i niemający objawów choroby są wyłączeni z obowiązku przejścia dwutygodniowej kwarantanny po powrocie do kraju z zagranicy. Przepisy złagodzono, by zachęcić mieszkańców do przyjmowania szczepionek.

KDCA zgłosiła we wtorek 676 nowych zakażeń koronawirusem, co podniosło łączny bilans infekcji do 124 945. Od początku pandemii w Korei Płd. zmarło 1847 chorych na Covid-19.

Autor: Andrzej Borowiak, PAP

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: