Już teraz Polska spełnia wymogi dotyczące zniesienia maseczek. Trzy województwa w zielonej strefie

Z wtorkowych danych epidemiologicznych wynika, że już teraz w Polsce mógłby przestać obowiązywać nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej na świeżym powietrzu. 4 maja spełniony został warunek przedstawiony przez Adama Niedzielskiego. Z założeń rządu wynikało, że odpowiedni wskaźnik zostanie osiągnięty około 15 maja.

Z ostatnich danych epidemiologicznych wynika, że Polacy mogliby od 4 maja przestać nosić maseczki na otwartej przestrzeni. We wtorek Polska znalazła się bowiem poniżej wskaźnika zakażeń, o którym mówił minister zdrowia. Adam Niedzielski pod koniec kwietnia zastrzegł, że znoszenie maseczek będzie możliwe kiedy wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15.

Zobacz wideo Czy noszenie maseczki na otwartym powietrzu ma sens?

Trzy województwa znajdują się już w strefie zielonej. Kiedy rząd będzie luzował obostrzenia?

Z założeń rządu wynikało, że nastąpi to po 15 maja. Tymczasem okazuje się, że wskaźnik ten został już osiągnięty we wtorek 4 maja, na co uwagę zwrócił Łukasz Pietrzak, jeden z analityków danych o epidemii. "Jesteśmy poniżej progu obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz. Aktualny wskaźnik średniej liczby nowych zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców z siedmiu ostatnich dni wynosi 14,9" - napisał na Twitterze. Dodatkowo województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie i podkarpackie spełniają warunki, które plasują je w tzw. strefie zielonej.

W maju Ministerstwo Zdrowia informowało o następującej liczbie zakażeń i ofiar:

 • 1 maja - 6 469 zakażeń, 423 ofiary, liczba wykonanych testów: 29 365;
 • 2 maja - 4 612 zakażeń, 144 ofiary, liczba wykonanych testów: 19 776;
 • 3 maja - 2 525 zakażeń, 37 ofiar, liczba wykonanych testów: 17 536;
 • 4 maja - 2 296 zakażeń, 28 ofiar, liczba wykonanych testów: 16 762.

Adam Niedzielski poinformował ostatnio, że znaczący spadek zakażeń w Polsce nie może oznaczać braku gotowości do kolejnej fali, która może być spowodowana kolejnymi mutacjami koronawirusa. Minister zdrowia zapowiedział, że restrykcje epidemiczne będą łagodzone co dwa tygodnie na podstawie analizy skutków luzowania obostrzeń i jego wpływu na statystyki.

Aktywność fizyczna (zdjęcie ilustracyjne)Naukowcy zbadali związek między aktywnością fizyczną a przebiegiem COVID-19

Harmonogram znoszenia obostrzeń przedstawiony przez rząd pod koniec kwietnia

Od 8 maja:

 • otwarte zostają hotele, w limicie 50 proc. obłożenia obiektu. Zamknięte pozostają jednak hotelowe restauracje oraz strefa welness&spa.

Od 15 maja:

 • w całej Polsce zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu (jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. Cały czas konieczne będzie noszenie masek w pomieszczeniach zamkniętych;
 • otwarte zostaną ogródki restauracyjne - obiekty te będą zobowiązane do zachowania dystansu między stolikami oraz limitu osób przy stoliku;
 • otwarte zostaną kina i teatry na świeżym powietrzu;
 • możliwe będzie organizowane imprez okolicznościowych (wesel, komunii) na zewnątrz w limicie do 25 osób i w reżimie takim samym, jak dla gastronomii zewnętrznej;
 • wprowadzona zostaje nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych oraz klas 1-4 szkół średnich;
 • możliwe będzie uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu przy maksymalnym udziale 25 proc. publiczności.

Od 29 maja:

 • otwarta zostanie gastronomia wewnętrzna - przy maksymalnym obłożeniu 50 proc. lokalu, z dystansem między stolikami i limitem osób na stolik;
 • imprezy okolicznościowe będą mogły być organizowane także wewnątrz np. w salach w limicie do 50 osób i ścisłym reżimie sanitarnym takim samym, jak dla gastronomii wewnętrznej.
 • otwarte zostaną też kina i teatry, które mogą być obłożone maksymalnie w 50 proc. miejsc;
 • otwarte zostaną obiekty sportowe i baseny dla wszystkich, przy maksymalnym obłożeniu do 50 proc. (razem z widownią);
 • otwarte zostaną siłownie, kluby fitness i solaria przy zachowanym limicie 1 osoby na 15 metrów kwadratowych;
 • szkoły podstawowe i średnie zaczną działać w trybie stacjonarnym dla wszystkich uczniów.

Szczepionka przeciwko COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne).Sondaż: jak chcą się szczepić wyborcy?

Więcej o: