Szukasz terminu na szczepienie? Próbuj bezpośrednio w punktach. "Terminy zewnętrzne i wewnętrzne"

We wtorek o północy została uruchomiona rejestracja na szczepienia dla kolejnych grup wiekowych. Punkty szczepień zachęcają do kontaktu bezpośredniego, bo jest szansa, że chętni mogą uzyskać termin, który nie jest dostępny w ogólnopolskiej bazie.

We wtorek o północy ruszyła rejestracja na szczepienia dla osób urodzonych w 1988 i 1989 roku, a także osób w wieku od 18 do 29 lat, które w pierwszym kwartale zadeklarowały chęć zaszczepienia się. 

Możliwości zapisu na szczepienie jest kilka: można zadzwonić pod całodobową, ogólnopolską infolinię 989, można też skorzystać z e-Rejestracji dostępnej na pacjent.gov.pl. Inną drogą jest bezpośredni kontakt z punktem szczepień i to - jak się okazuje - dla niektórych chętnych może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Szczepionka przeciw COVID-19Szczepienia przeciw COVID-19. Rejestracja dla osób w wieku 29-18 lat

- Są tzw. terminy zewnętrzne i wewnętrzne. Placówki są zobowiązywane do przekazywania pewnej liczby terminów, tzw. slotów, do ogólnej rejestracji. Oprócz tego, mamy, tak jak każdy punkt, terminy wewnętrzne - wyjaśnia w rozmowie z Gazeta.pl Paweł Trzciński z Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota.

- W efekcie jest tak, że jeśli zadzwoni pan do naszej placówki bezpośrednio, co czynią pacjenci od rana, bo mamy oblężenie, to może pan zostać zapisany np. na szczepionkę Pfizera. Pula w slotach ogólnopolskich jest już z kolei zapewne zapełniona - dodaje przedstawiciel placówki. We wtorek rano zarówno e-Rejestracja, jak i infolinia 989 informowały pacjentów, że szczepionka firmy Pfizer w stolicy nie jest obecnie dostępna.

"W systemie od początku programu funkcjonują dwa rodzaje terminów (tzw. slotów) - wewnętrzne i zewnętrzne. Te drugie pozostają do dyspozycji wszystkich otwartych kanałów rejestracji (SMS, infolinia, e-rejestracja) natomiast wewnętrzne (zgodnie z prośbą środowiska medycznego) pozostają w gestii indywidualnych POZ, które wykorzystują te terminy na potrzeby własnych pacjentów" - potwierdza nam szef KPRM i koordynator Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk.

Zobacz wideo Ile czasu utrzymuje się efekt ochrony po zaszczepieniu?

Szczepienia przeciw koronawirusowi

Do tej pory w Polsce wykonano ponad 12 mln szczepień, z czego w pełni zaszczepionych jest ok. 3 mln osób. Do kraju dostarczono łącznie do tej pory niemal 13 mln dawek.

"Zachęcam już zapisane osoby, by przekonywały swoich znajomych i bliskich do szczepień, bo to najkrótsza droga na szybki powrót do normalności" - pisał we wtorek po północy na Twitterze Michał Dworczyk.

Więcej o: