Koronawirus. Polaków w szczepionkach bardziej interesuje, czy można po nich pić, niż jaką mają skuteczność

Z wyników wyszukiwań przeglądarki Google wynika, że Polaków coraz częściej interesuje to, czy po szczepionce przeciwko COVID-19 można spożywać alkohol. Mniej popularne są chociażby frazy, czy szczepionki są bezpieczne i jaką mają skuteczność.

Narodowy Program Szczepień trwa w Polsce od kilku miesięcy. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że do 4 maja (do godziny 7:50) wykonanych zostało 11 944 959 szczepień. Pełnymi dawkami (dwiema Pfizera, AstraZeneki i Moderny oraz jedną Johnson & Johnson) zaszczepiono 2 971 205 osób.

Zobacz wideo Ile czasu utrzymuje się efekt ochrony po zaszczepieniu?

Koronawirus w Polsce. Polacy coraz częściej wyszukują hasło, czy można pić alkohol po szczepieniu

Od samego początku jest dużo pytań odnośnie skuteczności czy bezpieczeństwa szczepień, ale też sposobów przygotowania się do szczepienia. Część z odpowiedzi wyszukiwana jest także w internecie. Z danych Google Trends wynika, że Polacy coraz częściej szukają odpowiedzi na to, czy można spożywać alkohol po szczepieniu przeciwko COVID-19.

Wzrost zainteresowania tym tematem widać zwłaszcza w ostatnim tygodniu (od 25 kwietnia do 1 maja), kiedy rozpoczęła się majówkowa akcja szczepień w punktach mobilnych w miastach wojewódzkich. Jak się okazuje, możliwość picia alkoholu po szczepieniu była frazą częściej wyszukiwaną niż skuteczność szczepień czy bezpieczeństwo szczepionek.

Wyszukiwania w Google Trends na temat szczepień.Wyszukiwania w Google Trends na temat szczepień. fot. Google Trends

W sprawie tej wypowiedział się ostatnio m.in. prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego prof. Andrzej Fal. W rozmowie z Gazeta.pl. Lekarz pytany był o to, czy można pić alkohol przed i po szczepieniu przeciwko koronawirusowi.

- Co do zasady alkohol obniża efektywność układu odpornościowego, czy całej immunologii człowieka. W związku z tym jeżeli chcemy, żeby ten układ był szczególnie wydolny, bo oczekujemy od niego, że właśnie po zastrzyku zacznie intensywnie pracować nad tworzeniem przeciwciał, raczej radziłbym powstrzymać się od alkoholu przez przynajmniej dobę przed i kilka dni po szczepieniu - powiedział. Profesor odesłał też pytających na stronę naukaprzeciwpandemii.pl, gdzie w zakładce "Q&A" widnieje instrukcja na temat tego, jak dobrze przygotować się do szczepienia.

Skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19 - Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson

W Polsce wykonuje się szczepienia przeciwko COVID-19 preparatami czterech producentów. Szczepionki Pfizer, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe. Terminy podania kolejnej dawki różnią się w zależności od szczepionki: druga dawka Pfizera podawana jest po 21 dniach, Moderny po 28 dniach, a druga dawka AstraZeneki podawana jest w przedziale od 4 do 12 tygodni (28-84 dni) od podania pierwszej dawki.

Skuteczność wszystkich czterech szczepionek została potwierdzona w badaniach klinicznych. Z danych zaktualizowanych na początku kwietnia wynika, że skuteczność szczepionki Pfizer wynosi 91,3 proc., a Moderny 94,1 proc. Skuteczność szczepionki Johnson & Jonson wynosi 66 proc. Z kolei skuteczność preparatu AstraZeneca wynosi 76 proc. po pierwszej dawce i do 82,4 proc. po podaniu drugiej dawki w odstępie wynoszącym od 10 do 12 tygodni.

Więcej o: