"Zaszczep się w majówkę", a nawet po. Akcję przedłużono w Białymstoku, Szczecinie, Lublinie, Łodzi

Podczas majówki można było w każdym województwie zaszczepić się przeciw COVID-19 bez rejestracji. W Poznaniu, Warszawie czy Krakowie zaszczepiło się po 3,5 tys. osób. W niektórych miastach przedłużono akcję. m.in. w Białymstoku, Gorzowie Wielkopolskim czy Szczecinie.

W każdym województwie pojawił się w sobotę (1 maja) punkt szczepień powszechnych. Takie punkty stanęły w Warszawie, Lublinie, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Białymstoku, Gdyni, Szczecinie, Toruniu, Poznaniu, Kielcach, Rzeszowie, Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi, Opolu i Chorzowie. Osoby, które chciały się zaszczepić, nie musiały się rejestrować, potrzebowały jednak e-skierowania.

Zobacz wideo Szczepienia w zakładach pracy opóźnione? Witucki: Pod koniec maja to będzie szczepienie "niedobitków"

W Łodzi, Lublinie, Gorzowie Wlkp., Białymstoku i Szczecinie przedłużono szczepienia

W części miast zakończyła się już akcja "Zaszczep się w majówkę", jednak w niektórych punktach szczepień nie wykorzystano wszystkich dawek preparatu firmy Johnson&Johnson i przedłużono majówkowe szczepienia do 4 lub 5 maja. 

"W piątek z Agencji Rezerw Strategicznych otrzymaliśmy 2,5 tys. szczepionek; w sobotę dojechał kolejny 1 tys., więc łącznie dysponowaliśmy pulą 3,5 tys. Pierwszego dnia zaszczepiono 590 osób, drugiego 625, a do godzin popołudniowych w poniedziałek kolejne 500. Szczepienie wciąż trwa, nadal zgłaszają się chętni, biorąc pod uwagę statystyki z poprzednich dni, dziś możemy osiągnąć liczbę 700 zaszczepionych" - przekazała w poniedziałek po południu PAP Jolanta Kowalik-Gęsiak z Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Urzędniczka poinformowała również, że we wtorek mobilny punkt szczepień zostanie przeniesiony w nowe miejsce.

Szczepienia zostaną przedłużone również w Lublinie. "Łącznie 1910 osób przyjęło szczepionkę przeciw COVID-19 w mobilnym punkcie szczepień powszechnych na Placu Zamkowym w Lublinie w ramach akcji "Zaszczep się w majówkę". Ze względu na duże zainteresowanie, szczepienia będą kontynuowane w dniach 4-5 maja br., w godzinach 9.00-18.00" - informuje Urząd Wojewódzki w Lublinie.

W Opolu w czasie weekendu zaszczepiło się 1840 osób. Rzeczniczka opolskiego NFZ, Barbara Pawlos, poinformowała na Twitterze, że pierwszego dnia szczepień szczepionkę przyjęło 555 osób, w niedzielę 585, a w poniedziałek 700 osób. Z kolei Radio Opole przekazało, że we wtorek na Politechnice Opolskiej zostanie utworzony punkt szczepień, w którym niewykorzystanymi dawkami będą mogły zaszczepić się chętne osoby.  

Jak poinformował lubuski Urząd Wojewódzki, w Gorzowie Wielkopolskim akcja "Zaszczep się w majówkę" zostanie przedłużona do 5 maja. Punkt szczepień będzie czynny we wtorek i środę od godziny 10 do 18.

W Białymstoku przedłużono szczepienia do wtorku (4 maja). "Wojewoda podlaski zdecydował o przedłużeniu akcji o jeden dzień - medycy na dziedzińcu Pałacu Branickich będą czekali w godz. 10 -17" - czytamy w komunikacie Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. 

Do szczepienia we wtorek i środę będą mogli ustawić się także mieszkańcy Szczecina. Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki poinformował, że na parkingu przychodni 109 Szpitala Wojskowego będzie można zaszczepić się bez rejestracji 4 i 5 maja od 9.00 do 17.00. 

Szczepionka przeciwko COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne).Polaków w szczepionkach najbardziej interesuje, czy można po nich pić

"Zaszczep się w majówkę" w Warszawie, Krakowie, Toruniu i Poznaniu 

Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował, że w Warszawie szczepionkę w ramach akcji "Zaszczep się w majówkę" przyjęło około 3,5 tys. osób. Jednodawkową szczepionkę firmy Johnson&Johnson można było przyjąć w punkcie na placu Bankowym.

Również w Krakowie zaszczepiło się w długi weekend 3,5 tys. osób, mobilny punkt szczepień stał na Rynku Głównym w Krakowie. "Wielki sukces akcji 'Zaszczep się w majówkę'. Pierwszego i drugiego dnia wydaliśmy po 1200 dawek preparatu firmy Johnson&Johnson. Trzeciego dnia szczepionkę przyjęło 1100 osób" - czytamy w komunikacie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.  

Akcja "Zaszczep się w majówkę" zakończyła się również w Poznaniu. Jak przekazał wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, w stolicy województwa w długi weekend zaszczepiono 3,5 tys. obywateli. 

Z kolei w Toruniu udało się zaszczepić w majówkę aż 3614 osób. "Z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych otrzymaliśmy 3500 dawek preparatu Johnson&Johnson, ale dzięki wykorzystaniu tzw. dawek technologicznych, ze szczepień skorzystało jeszcze więcej chętnych" - wyjaśnił na Twitterze Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski. 

Szczepionka Johnson & Johnson.Lekarz: Rząd zużył zarezerwowane już szczepionki J&J w majówkę

Podczas weekendowej akcji zaszczepiło się też 3405 mieszkańców województwa dolnośląskiego. Jak donosi PAP, w sobotę szczepionkę podano 1030 osobom, w niedzielę 1008, a w poniedziałek preparat otrzymało 1367 osób.

Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego również skorzystali ze szczepień podczas majówki. W ciągu całego weekendu udało się zaszczepić 3073 osoby, a ostatniego dnia akcji preparat otrzymało 1349 chętnych.  

Więcej o: