Szczepienia w majówkę. W kilku punktach szczepionki zostały, w innych chętnych było więcej niż dawek

Kilkadziesiąt tysięcy osób w największych miastach Polski zostało zaszczepionych bez rejestracji w ramach akcji szczepień w majówkę. Jej celem była także promocja szczepień. To się udało - w wielu miastach chętnych było więcej niż dostępnych dawek. Jednak np. w Łodzi nie wykorzystano wszystkich szczepionek.
Zobacz wideo Szczepienia w zakładach pracy opóźnione? Witucki: Pod koniec maja to będzie szczepienie "niedobitków"

Akcja "Zaszczep się w majówkę" trwa od soboty w 16 specjalnych punktach w całym kraju, w których dostępne są jednodawkowe szczepionki firmy Johnson&Johnson. 

Cytowany przez Radio ZET szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że w ramach majówkowej akcji zaszczepiło się w sumie 56 tys. osób. 

W pierwszym dniu akcji w Toruniu zaszczepiono 994 osoby, a w drugim - 1260. Rzecznik wojewody zaznaczył, że wynik drugiego dnia był rekordowy w skali kraju i podał, powołując się na dane w mediach społecznościowych, że na przykład w Krakowie wykonano 1200 szczepień, w Warszawie - 1043, w Poznaniu - 1024.

Czekającym w kolejce warszawiakom pośpieszył na pomoc stołeczny ratusz. Na placu Bankowym pojawiły się miejskie autobusy, które służyły jako poczekalnie. - Pogody nie zmienimy, ale dla czekających na szczepienie na pl. Bankowym podstawiliśmy trzy wyjątkowe poczekalnie. Jeden z autobusów jest przeznaczony dla osób po szczepieniu - informował na początku akcji prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Dla chętnych przygotowano także stoiska z ciepłą herbatą. 

Pan Sebastian stał w kolejce od godz. 12.15. Jak mówił, kolejka szła w miarę szybko. Po godz. 15 był po szczepionce. - Za zimno się ubrałem. Ale zdążyłem przed deszczem - mówił szczęśliwy po szczepieniu. - Lekarz jak mnie kłuł, mówił, że robi co najmniej 1000 zastrzyków dziennie - powiedział.

W Łodzi szczepionki zostały

Od soboty w mobilnym punkcie na Zdrowiu w Łodzi zostało zaszczepionych ponad 1,7 tys. osób.  - W piątek z Agencji Rezerw Strategicznych otrzymaliśmy 2,5 tys. szczepionek; w sobotę dojechał kolejny 1 tys., więc łącznie dysponowaliśmy pulą 3,5 tys. Pierwszego dnia zaszczepiono 590 osób, drugiego 625, a do godzin popołudniowych w poniedziałek kolejne 500.

Szczepienie wciąż trwa, nadal zgłaszają się chętni, biorąc pod uwagę statystyki z poprzednich dni, dziś możemy osiągnąć liczbę 700 zaszczepionych - powiedziała PAP w poniedziałkowe popołudnie pełnomocniczka wojewody łódzkiego ds. szczepień Jolanta Kowalik-Gęsiak. Jak podkreśliła, niewykorzystane w czasie majówki dawki preparatu Johnson&Johnson w najbliższych dniach trafią do mieszkańców regionu łódzkiego.

W Białymstoku przedłużono akcję

Akcja szczepienia przeciw COVID-19 przy Pałacu Branickich w Białymstoku potrwa do wtorku - poinformował w poniedziałek wieczorem Podlaski Urząd Wojewódzki. Przez trzy dni zaszczepiono w tym mobilnym punkcie ponad 1,3 tys. osób. 

Mobilny punkt miał działać do poniedziałku do godz. 17. Jednak ze względu na duże zainteresowanie szczepieniami w tym punkcie, wojewoda podlaski zdecydował, że będzie on otwarty także we wtorek - poinformowała w poniedziałek wieczorem Kamila Ausztol z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

"Cieszę się, że mieszkańcy naszego regionu podchodzą do akcji szczepień odpowiedzialnie i mają świadomość, że szczepienia to główne narzędzie walki z epidemią koronawirusa. Chcemy dać szansę tym, którym w ciągu trzech dni majówki nie udało się zaszczepić na dziedzińcu Pałacu Branickich i przedłużamy akcję o jeden dzień" - powiedział cytowany w komunikacie wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

- W związku z rekordowym zainteresowaniem mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego akcją, wyczerpiemy dziś całą dostępną pulę szczepionek. Wobec tego jesteśmy zmuszeni odwołać akcję szczepień w Toruniu zaplanowaną na 4 maja. Dziś pracujemy do wykorzystania ostatniej dawki - powiedział z kolei rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól.

Autor: PAP / Sylwia Wieczeryńska,  Agnieszka Grzelak-Michałowska, Natalia Kamińska, Jerzy Rausz

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: