Szczepienia dla nastolatków. EMA rusza z oceną szczepionki BioNTechu i Pfizera

Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła ocenę szczepionek dla młodzieży od 12 do 15 lat produkcji BioNTech i Pfizer. Konsorcjum złożyło w ub. tygodniu wniosek o rozszerzenie zezwolenia na stosowanie preparatów, które dziś są dostępne dla osób powyżej 16 lat.

"EMA rozpoczęła ocenę wniosku o rozszerzenie stosowania (preparatu BioNTech-Pfizer) przeciwko Covid-19 na młodych ludzi w wieku od 12 do 15 lat" - poinformowała Agencja w poniedziałek.

Zobacz wideo Czy "paszporty szczepionkowe" pomogą odmrozić biznes?

EMA wyjaśniła, że przeprowadzi przyspieszoną ocenę danych przysłanych przez BioNTech i Pfizer, w tym wyników badań klinicznych z udziałem nastolatków. Opinia ma być opublikowana w przyszłym miesiącu. Unijna agencja zastrzegła, że termin ogłoszenia oceny może być przesunięty jeśli potrzebne będą dodatkowe informacje od konsorcjum.

Szczepienia dla nastolatków coraz bliżej. EMA rusza z oceną

Obecnie szczepionka jest dopuszczona do stosowania u osób w wieku 16 lat i starszych

- przypomniała Europejska Agencja Leków w komunikacie.

Zgodnie z procedurami ocena ekspertów unijnej agencji zostanie przekazana Komisji Europejskiej, która wydaje ostateczne decyzje o dopuszczeniu szczepionek na unijny rynek.

BioNTech i Pfizer poinformowały w ub. tygodniu, że wniosek do Europejskiej Agencji Leków został złożony na podstawie wyników III fazy badań klinicznych, które wykazały 100-proc. skuteczność preparatu u młodzieży od 12 do 15 lat. Testy przeprowadzono na grupie ponad 2 tys. nastolatków.

Więcej o: