Koniec nakazu przebywania do 10 km od domu, uczniowie w szkołach. Francja znosi część restrykcji

Od poniedziałku przestaje obowiązywać we Francji nakaz przebywania 10 km od miejsca zamieszkania. Do szkół wrócili uczniowie gimnazjów i liceów w ramach stopniowego rozluźniania restrykcji sanitarnych.
Zobacz wideo Czy kobiety w ciąży i karmiące powinny się zaszczepić?

Tydzień po powrocie do szkół uczniów podstawówek, w poniedziałek do klas wrócili uczniowie liceów i gimnazjów w trybie hybrydowym. Władze zniosły również ograniczenia w podróżowaniu między departamentami i nakaz przebywania nie dalej niż 10 km od miejsca zamieszkania.

Francja: nielegalne imprezy w majówkę.Nielegalne imprezy w całej Francji. Uczestnicy rzucali w policję fajerwerkami

Francja znosi część restrykcji. Nauczyciele się boją

Wielu francuskich nauczycieli obawia się jednak zarażenia koronawirusem. Przedstawiciele tego zawodu nie zostali we Francji zakwalifikowani jako grupa priorytetowa do szczepień. Część pedagogów próbuje "zdobyć" szczepienie poza kolejnością w punktach szczepień, gdzie nie pojawiły się osoby umówione na szczepienia z grup uznanych za priorytetowe.

Zaledwie 20 proc. nauczycieli w wieku powyżej 55 lat zostało do tej pory zaczepionych. Władze obiecały otworzyć szczepienia dla wszystkich chętnych od 15 czerwca. Minister edukacji Jean-Michel Blanquer uznał w wywiadzie dla gazety "JDD", "że osoba z nadwagą w wieku 45 lat może zostać zaszczepiona przed 30-letnim nauczycielem".

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, do tej pory we Francji stwierdzono zakażenie koronawirusem u 5 713 393 osób. Zmarło 104 980 chorych na COVID-19. 362 043 osoby wyzdrowiały.

Paryż. Nielegalna impreza w parku Buttes-ChaumontParyż. Taniec, alkohol i śpiew. Nielegalna impreza na kilkaset osób [WIDEO]

Z Paryża Katarzyna Stańko/PAP

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: