Sondaż: Polacy podzieleni ws. paszportów covidowych. Więcej przeciwników wśród młodych

Polacy są podzieleni w sprawie wprowadzenia tzw. paszportów covidowych - wynika z sondażu SW Research przeprowadzonego dla dziennika "Rzeczpospolita". Więcej przeciwników niż zwolenników takiego rozwiązania jest wśród młodych ludzi, nieco więcej także wśród kobiet.

Jak wynika z sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej", 38,4 proc. respondentów jest przeciwna wprowadzeniu tzw. paszportów covidowych. Wprowadzenie dokumentu, który ma pozwalać na swobodniejsze przemieszczanie się i korzystanie z usług na terenie Unii Europejskiej, popiera 37,5 proc. osób. 24,10 proc. badanych stwierdziło, że nie ma zdania w tej sprawie.

Paszporty covidowe. Młodzi są przeciwni

"Rzeczpospolita" podaje, że częściej przeciwne wprowadzeniu tzw. paszportów covidowych są kobiety - 39 proc. z nich nie popiera, a 35 proc. popiera. Wśród mężczyzn przeciwnych takiemu rozwiązaniu jest 37 proc., natomiast za opowiada się 40 proc.

- Zwolenników rozwiązania jest najwięcej wśród mieszkańców miast od 500 tys. (50 proc. osób popiera, a 37 proc. nie popiera) oraz osób w wieku powyżej 50 lat (45 proc. osób popiera, a 29 proc. nie popiera proponowanego rozwiązania). Podobna, choć słabsza tendencja dostrzegalna jest w grupach zarabiających 3001-5000 zł (44 proc. "tak, popieram", 37 proc. "nie popieram") oraz o dochodzie pow. 5000 zł (43 proc. "tak, popieram", 36 proc. "nie") - podkreśla, cytowany przez "Rzeczpospolitą", Adrian Wróblewskiego, dyrektor działu analiz w SW Research.

Więcej przeciwników (45 proc.) niż zwolenników (28 proc.) wprowadzenia tzw. paszportów covidowych występuje wśród osób do 24 lat oraz osób w wieku 25-34 lat (50 proc. nie popiera, 30 proc. popiera).

Zobacz wideo Czy przyjęcie szczepionki przez osobę bezobjawowo zakażoną COVID-19 jest bezpieczne?

Szczepionka przeciwko COVID-19W poniedziałek kolejna dostawa szczepionek. Ponad milion preparatów Pfizera

Premier o tzw. paszporcie covidowym: Rozwiązanie narzucone przez UE

Paszport covidowy to pomysł Unii Europejskiej, który ma na celu ułatwienie podróżowania, umożliwienie korzystania z kin czy stadionów. Prace nad wprowadzeniem dokumentu, według doniesień, mają się zakończyć w czerwcu. - Rada Medyczna i Rządowy Zespół do Walki z COVID-19 opracowują rozwiązania, które mają zachęcić do uczestnictwa w akcji szczepień - powiedział Morawiecki, w nawiązaniu do ewentualnego wprowadzania certyfikatów. - Są też rozwiązania narzucone przez Unię Europejską, od których nie jesteśmy w stanie uciec. Chodzi np. o dokument poświadczający szczepienie - powiedział. Dodał, że jeśli Polska nie przyjmie tego typu rozwiązań, to mogłoby to ograniczyć wolności części obywateli. 

- Będziemy brali pod uwagę również stanowisko i naszych różnych partnerów, w tym partnerów z Grupy Wyszehradzkiej, ale także potrzeby zdrowotne i zdrowy rozsądek, który nakazuje przeprowadzenie szerokiej, populacyjnej akcji szczepień - podkreślił szef polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki mówił o tzw. paszportach covidowychPaszporty covidowe obowiązkowe dla Polaków? Morawiecki mówi o presji UE

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research dla "Rzeczpospolitej" w w dniach 27.04-28.04.2021 roku. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. 

Więcej o: