Wielka Brytania. Bez maseczek, bez dystansu, w tłumie, na koncercie. Eksperyment w Liverpoolu

W Liverpoolu odbył się testowy koncert. Ma pomóc w ustaleniu, czy w czasie pandemii można w bezpieczny sposób organizować masowe wydarzenia. Uczestnicy nie zakrywali ust i nosa, a także nie zachowywali dystansu. Wcześniej podobny koncert zorganizowano w Barcelonie.

W niedzielę 2 maja w Liverpoolu został zorganizowany festiwal, którego celem było sprawdzenie, jak można bezpiecznie przeprowadzać imprezy masowe. Na niedużej przestrzeni bawiło się 5 tys. osób. Uczestnicy skakali, tańczyli i śpiewali. Wszystko bez dystansu, bez maseczek i bez ryzyka kary.

Wielka Brytania. Tłum na koncercie w niewielkiej sali

Osoby, które miały wziąć udział w koncercie były zobligowane do zrobienia testu na koronawirusa i wpuszczane na imprezę tylko jeśli wynik był negatywny. Zachęcano ich również do wykonania bardziej czułych testów PCR w dniu wydarzenia i powtórzenia ich pięć dni później. Będzie to miało kluczowe znaczenie dla ustalenia, czy doszło do rozprzestrzeniania się wirusa - podkreśla BBC. Między uczestnikami koncertu chodziły osoby, które robiły notatki. Naukowcy sprawdzą jak czynniki takie jak np. ruch, czas trwania czy spożycie alkoholu wpływają na rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Francja: nielegalne imprezy w majówkę.Nielegalne imprezy w całej Francji. Uczestnicy rzucali w policję fajerwerkami

Wszystko po to, aby dowiedzieć się, jak mogą przebiegać letnie festiwale muzyczne po 21 czerwca, kiedy Wielka Brytania chce wprowadzić kolejny etap odmrażania gospodarki. W piątek i sobotę odbyły się pilotażowe imprezy w klubach. W każdej z nich mogło wziąć udział 3 tys. osób.

Zobacz wideo Czy osoba zaszczepiona dwiema dawkami szczepionki może transmitować wirusa?

Koronawirus i koncert w Barcelonie

W kwietniu taki testowy koncert zorganizowano w Barcelonie. Dwa tygodnie po wydarzeniu tylko sześć osób okazało się mieć pozytywny wynik testu na COVID-19, a naukowcy ustalili, że cztery z nich musiały się zakazić w innym miejscu. - Nic nie wskazuje na to, by doszło do transmisji wirusa podczas tego wydarzenia - powiedział specjalista chorób zakaźnych, Josep Maria Llibre.

W koncercie uczestniczyło 5 tysięcy osób, które miały obowiązek zakrywać usta i nos, ale nie musiały zachowywać dystansu społecznego. Przed udziałem w wydarzeniu wszyscy musieli poddać się testowi na koronawirusa, a wynik otrzymywali w ciągu 10-15 minut na smartfona. Zarówno test, jak i maseczka ochronna były wliczone w cenę biletu, a jeśli okazało się, że ktoś otrzymał pozytywny wynik - dostawał zwrot pieniędzy i był od razu kierowany na kwarantannę.

Koncert 'Love of Lesbian' zorganizowany w Barcelonie. Hiszpania prowadzi eksperyment. Zorganizowano koncert na 5 tysięcy osób, stwierdzono tylko 6 zachorowań na COVID-19Hiszpania. Sześć osób chorych na COVID-19 po eksperymentalnym koncercie

Więcej o: