Ruszyła akcja "Zaszczep się w majówkę". Długie kolejki od świtu. "Może być ciężko"

Od soboty do poniedziałku każdy, kto ma aktywne skierowanie na szczepienie, może przyjąć preparat przeciwko COVID-19 w jednym z 16 mobilnych punktów szczepień. Jeszcze przed otwarciem przed punktami zaczęły tworzyć się ogromne kolejki.

Trwa akcja "Zaszczep się w majówkę". W trakcie długiego weekendu w 16 mobilnych punktach szczepień jednodawkowy preparat firmy Johnson & Johnson będą mogli przyjąć wszyscy, którzy mają aktywne skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19. 1 maja mogą zacząć zapisywać się na szczepienia roczniki 1984-1985. Aktywne skierowanie mają także wszyscy 30-latkowie i starsi, którzy wypełnili formularz w pierwszym kwartale tego roku. Pełna lista lokalizacji punktów dostępna jest poniżej:

Tymczasowy punkt szczepień na Rynku Głównym w KrakowieAkcja "Zaszczep się w majówkę". Gdzie staną mobilne punkty szczepień?

Zobacz wideo Czy po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki można przyjąć drugą dawkę innej firmy?

Może nie wystarczyć szczepionek dla chętnych

Do mobilnych punktów szczepień od rana ustawiają się kolejki. "Półtorej godziny do otwarcia punktu szczepień w Warszawie. I już kolejka fest. Przypominam, że na cały weekend jest tu 2500 dawek. Czyli nieco ponad 800 dziennie. Raczej może być ciężko" - podkreślił dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda. Na placu Bankowym chętni czekają już od 3:00 w nocy.

Podobne kolejki tworzą się także w innych miastach. Portal tvn24.pl informuje, że w Krakowie zainteresowani szczepieniem czekają od 4:00 rano, we Wrocławiu natomiast od 5:00.

Do tej pory w Polsce wykonano 11 470 800 szczepień. 2 965 563 osoby są już w pełni zaszczepione. Do końca kwartału, jak zapewnia rząd, przynajmniej jedną dawkę preparatu ma przyjąć 20 mln osób.