Czarnek: Uczniowie wrócą do szkół. Studenci na uczelnie - nie, ale egzaminy powinni zdawać stacjonarnie

Otwieranie szkół nastąpi po majówce. Wszyscy uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej do 29 maja - zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przypominając jednocześnie, by często wietrzyć klasy. Minister zaleca też, by studenci zdawali egzaminy w letniej sesji w trybie stacjonarnym.
Zobacz wideo Rząd luzuje obostrzenia. W maju wrócą: hotele, sklepy, gastronomia, sport i szkoły

Minister Przemysław Czarnek przedstawił w czwartek szczegóły dotyczące powrotu uczniów do szkół. - W ciągu miesiąca wszyscy uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej - zapowiedział.

Lech Wałęsa nominował Aleksieja Nawalnego do Pokojowej Nagrody Nobla Ekspert MEN chce, by w podręczniki mówiły o współpracy Wałęsy z SB

Po majówce powrót uczniów do szkół i wietrzenie klas

Po długim weekendzie majowym do nauki stacjonarnej wrócą uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. Dwa tygodnie później naukę hybrydową rozpoczną klasy 4-8 i szkoły średnie, a 29 maja do nauki stacjonarnej wrócą wszyscy uczniowie.

Minister edukacji mówił na konferencji prasowej o dodatkowych zaleceniach reżimu sanitarnego, które będą obowiązywać w szkołach. - Przekazywaliśmy nasze dodatkowe zalecenia wietrzenia pomieszczeń, wietrzenia klas, sal lekcyjnych na każdej przerwie. To w bardzo poważny sposób i w bardzo efektywny sposób ogranicza możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa - mówił szef resortu edukacji i nauki.

Ministerstwo edukacji zapowiada programy wspierające uczniów powracających do nauki stacjonarnej

Jeszcze w tym roku szkolnym, placówki, które będą na to gotowe, rozpoczną realizację programów wspierających uczniów po zdalnym nauczaniu. To programy powrotu do aktywności fizycznej, pomocy psychologicznej i dodatkowe zajęcia z przedmiotów obowiązkowych.

- Dyrektorzy i nauczyciele zdecydują, czy będą prowadzili zajęcia dodatkowe od czerwca, czy od września - zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - Dyrektorzy i ci nauczyciele, którzy wsparcie w postaci jednej godziny tygodniowo zajęć dodatkowych, dobrowolnych chcą realizować już od czerwca, będą mieli taką możliwość.

Minister zapowiedział, że do połowy maja będą przygotowane szczegóły tego rozwiązania. Ta sama zasada dotyczy programu dodatkowych zajęć sportowych dla uczniów.

Szkolenia dla nauczycieli do realizacji programu wsparcia kondycji fizycznej dzieci i młodzieży rozpoczęły się na początku kwietnia. Do tej pory zgłosiło się na nie 36 tys. nauczycieli. Minister zapowiedział, że od połowy maja szkoły będą mogły też prowadzić program wsparcia psychologicznego młodzieży. Na programy wsparcia po powrocie do nauki stacjonarnej MEiN przeznaczy 187 mln złotych.

Flaga Polski na budynku Sejmu Sejmowe nagrody w czasach kryzysu. Pracownicy otrzymają pół miliona złotych

Przemysław Czarnek: Letnia sesja egzaminacyjna na uczelniach powinna się odbyć w formie stacjonarnej

Minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował również, że jego resort będzie zalecał, aby letnia sesja egzaminacyjna na uczelniach odbyła się w formie stacjonarnej, ale wykluczył rekomendację pełnego wznowienia zajęć stacjonarnych w tym roku akademickim.

Czarnek argumentował, że pełny powrót do nauki stacjonarnej na uczelniach w trwającym roku akademickim jest wykluczony, ponieważ studenci wyjechali z miast, w których studiowali. Zauważył, że dotyczy to zdecydowanej większości studentów. Zalecana będzie zamiana nauki zdalnej na stacjonarną tam, gdzie to będzie możliwe, lub na formę hybrydową - czyli część uczniów przebywałaby w sali, a część uczestniczyłaby w zajęciach zdalnie.

Minister zaznaczył, że zalecenie będzie dotyczyło przeprowadzenia sesji letniej w murach uczelni. - Na ten czas studenci powinni przyjechać do miejsc swoich studiów - podkreślił.

Minister edukacji: Szczepienia nauczycieli preparatem AstraZeneca przebiegają szybko i sprawnie

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział na konferencji, że szczepienia nauczycieli drugą dawką preparatu AstraZeneca przebiegają szybko i bez problemów. Nauczyciele szkolni i akademiccy zostali przypisani do priorytetowej grupy osób, które mogą się zaszczepić na koronawirusa. Z tej możliwości skorzystało około 70 proc. uprawnionych.

Przemysław Czarnek poinformował, że grupa, która przyjęła drugą dawkę szczepienia, jest coraz liczniejsza. - Drugą dawką szczepionki, według dzisiejszej wiedzy zostało zaszczepionych 61 tysięcy nauczycieli. To bardzo szybko postępuje - mówił minister edukacji. Dodał, że nauczyciele, którzy będą pracować w zespołach i komisjach w trakcie matur, a których termin podania drugiej dawki szczepienia przypada właśnie na te dni, będą mogli elastycznie przenieść swój termin szczepienia.

Pierwszą dawką w lutym i w marcu zaszczepiło się około 515 tysięcy nauczycieli z całego kraju.

Więcej o: