Mamy pacjentkę "zero" z indyjskim wariantem koronawirusa? Zamknięto domy zakonne w Warszawie i Katowicach

W Warszawie zamknięto klasztor, w którym przebywa prawdopodobna pacjentka "zero" indyjskiej mutacji koronaworusa - niedawno wróciła z Indii. Od niej zakaziła się zakonnica z Katowic, pracująca w jadłodajni dla bezdomnych. - Grupa zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości może być zakażona indyjskim wariantem koronawirusa - przekazał katowicki sanepid. Siostry zakonne czekają na wynik testu.

Zakażonych jest 17 sióstr z katowickiego zakonu Misjonarki Miłości Matki Teresy i 10 bezdomnych, którym zakonnice pomagały, prowadząc jadłonomię na osiedlu Paderewskiego. Wszyscy zostali skierowani na kwarantannę. Sanepid nie wyklucza, że mogą być zakażeni indyjskim wariantem koronawirusa. W Warszawie znajduje się prawdopodobnie pacjentka "zero". 

Zobacz wideo Czy "paszporty szczepionkowe" pomogą odmrozić biznes?

Sanepid podejrzewa indyjski wariant koronawirusa. Chora zakonnica wróciła z Indii

Prawdopodobną pacjentką "zero" indyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce jest zakonnica z Warszawy, która wróciła niedawno z Indii. To z nią miała kontakt zakonnica ze Śląska, która prawdopodobnie przywiozła wirusa do Katowic i zakaziła nim inne siostry ze swojego zakonu i bezdomnych, którym pomagały. Ona sama przebywa obecnie w szpitalu.  - W związku z tym, że w trakcie wywiadu epidemiologicznego okazało się, że jedna z sióstr mogła mieć kontakt z osobą, która przybyła z Indii, sanepid powziął podejrzenie, że jest to odmiana indyjska wirusa - mówiła mediom Alina Kucharzewska ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Dom zakonny pacjentki "zero" również został zamknięty z powodu koronawirusa.

Koronawirus w Indiach.Indie. Ciało zmarłej kobiety transportowano motocyklem

Wariant indyjski czy nie? Oczekiwanie na wyniki badań

- Siostry są pozytywne, a pobrane od nich próbki zostały wysłane do sekwencjonowania. Czekamy na wyniki tych badań, dopiero po ich uzyskaniu będziemy mieli pewność, czy to wariant indyjski, czy nie - poinformował Grzegorz Hudzik, szef Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Siostry na Osiedlu Paderewskiego w Katowicach prowadzą jadłodajnię dla potrzebujących. Policjanci pilnują, by nikt z 27 osób (17 sióstr i 10 bezdomnych) nie opuścił ani nie wszedł do zamkniętego przez kwarantannę budynku. Wszyscy są zakażeni koronawirusem, a  jedna z misjonarek, ze względu na stan zdrowia, trafiła do szpitala. Kwarantanna potrwa do 9 maja, a wyników testów można się spodziewać w przyszłym tygodniu. Wówczas okaże się, czy w Polsce mamy już do czynienia z indyjskim wariantem koronawirusa.

Koronawirus. Pasażerowie mieli negatywne wyniki testów na COVID-19, po przylocie po ad 50 osób było zakażonych (zdjęcie ilustracyjne)Koronawirus. Pasażerowie wsiedli do samolotu zdrowi, wyszli zakażeni

Indyjski wariant B.1.617. w ciągu ostatnich tygodni doprowadził w Indiach do bardzo dużego wzrostu liczby zakażeń i zgonów. Jego obecność potwierdzono już w 17 europejskich krajach. Ugur Sahin, szef firmy BioNTech, która wspólnie z Pfizerem stworzyła szczepionkę, poinformował, że szczepionka zabezpiecza przed tym wariantem choroby.

Więcej o: