EMA bada przypadki zapalenia mięśnia sercowego po szczepionkach Pfizer i Moderna

Eksperci Europejskiej Agencji Leków (EMA) badają przypadki zapalenia mięśnia sercowego, które wystąpiły u osób zaszczepionych przeciw COVID-19 preparatami firm Pfizer/BioNTech i Moderna - podała EMA w odpowiedzi na zapytanie DPA. "Obecnie nic nie wskazuje na związek tych przypadków ze szczepionką" - podkreślono.

Jak dodała europejska agencja, częstsze występowanie zapalenia mięśnia sercowego stwierdzono z kolei w związku z samą chorobą COVID-19. EMA nie podała, ile przypadków zapalenia mięśnia sercowego objęła swoim badaniem.

Zobacz wideo Rząd luzuje obostrzenia. W maju wrócą: hotele, sklepy, gastronomia, sport i szkoły

Zapalenie mięśnia sercowego wystąpiło u 0,00124 proc. zaszczepionych osób

Według informacji przekazanej DPA przez EMA stwierdzone przypadki wystąpiły u osób zaszczepionych preparatami stworzonymi na podstawie technologii mRNA. Wśród szczepionek dopuszczonych dotąd do użytku w Unii Europejskiej są to preparaty Moderny oraz Pfizer/BionNTech.

W ostatnim czasie ministerstwo zdrowia Izraela, gdzie korzysta się niemal wyłącznie ze szczepionki Pfizer/BionTech, poinformowało, że przeanalizuje niewielką liczbę przypadków zapalenia mięśnia sercowego u osób szczepionych tym preparatem. Podkreślono, że nie jest jasne, czy liczba przypadków jest powyżej normy i czy ma związek ze szczepieniem.

Chodzi o 62 przypadki zapalenia mięśnia sercowego wśród ponad 5 mln zaszczepionych osób, głównie po drugiej dawce preparatu i u mężczyzn poniżej 30. roku życia. Zapalenie mięśnia sercowego wystąpiło więc u 0,00124 proc. zaszczepionych osób. Jak pisze DPA, dwie osoby - kobieta i mężczyzna - zmarły.

Unia chce paszportu szczepionkowego na latoEuroparlament poparł wydawanie certyfikatów szczepionkowych w UE

Kardiolog z Monachijskiej Kliniki Schwabing Bernhard Nagel wyjaśnił agencji DPA, że zapalenie mięśnia sercowego występuje zazwyczaj u mężczyzn poniżej 50. roku życia. - Moim zdaniem jest mało prawdopodobne, że szczepionka mRNA ma związek z tym schorzeniem. Ponadto ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest większe i stwarza większe zagrożenie w przypadku zachorowania na COVID-19 - powiedział. Jak dodał, w większości przypadków zapalenie mięśnia sercowego da się z powodzeniem wyleczyć lekami.

(PAP)/ skib/ akl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Niemcy chcą zaszczepić dzieci powyżej 12 lat w okresie wakacjiNiemcy. Szczepienia dzieci przeciw SARS-CoV-2 najpóźniej w czasie wakacji

Więcej o: