"Skuteczność przeciw umiarkowanemu do ciężkiego zachorowania na COVID-19 wynosiła 67 proc. w przypadku choroby, która zaczęła się co najmniej 14 dni po podaniu i 66 proc. w przypadku choroby, która zaczęła się 28 dni po podaniu" - czytamy w "New England Journal of Medicine". Preparat chroni przed zachorowaniem na COVID-19 z 77 proc. skutecznością co najmniej 14 dni po podaniu oraz 85 proc. po upływie 28 dni od podania preparatu.
"New England Journal of Medicine" opublikował w środę badania dotyczące skuteczności pojedynczej dawki preparatu Johnson & Johnson. Według testów szczepionka zaczyna zapobiegać śmierci w wyniku zachorowania na COVID-19 oraz ciężkiemu zachorowaniu wymagającemu hospitalizacji po 28 dniach od jej podania. Jak czytamy w "NEJM" skuteczność preparatu wzrasta przez osiem tygodni po szczepieniu.
"Poważne zdarzenia niepożądane, z wyłączeniem tych związanych z COVID-19, zgłosiło 83 z 21 895 osób, które otrzymały szczepionkę" - napisano w badaniu. Podkreślono przy tym, że siedem niepożądanych zdarzeń zostało uznanych przez naukowców za związane z preparatem.
Europejska Agencja Leków wydała oświadczenie, w którym przekazała, że jest możliwy związek między szczepionkami firmy Johnson & Johnson a bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepicy. Agencja ponownie oceniła preparat po stwierdzeniu ośmiu przypadków zakrzepów krwi (na prawie milionów zaszczepionych). Osoby, u których potwierdzono zakrzepicę były przed 60. roku życia. EMA zauważa jednak, że korzyści płynące z preparatu firmy są większe niż ryzyko zakrzepów krwi.