Katowice. Podejrzenie indyjskiego wariantu koronawirusa u zakonnic. "Czekamy na wyniki badań"

Grupa zakonnic ze Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości może być zakażona indyjskim wariantem koronawirusa - przekazał sanepid w Katowicach. Próbki pobrane od sióstr zostały skierowane do laboratorium na badania. Dom zakonny został zamknięty, a bezdomni, którymi opiekują się siostry, zostali skierowani na kwarantannę.

- Siostry są pozytywne, a pobrane od nich próbki zostały wysłane do sekwencjonowania. Czekamy na wyniki tych badań, dopiero po ich uzyskaniu będziemy mieli pewność, czy to wariant indyjski, czy nie - powiedział Grzegorz Hudzik, szef Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

Zobacz wideo Czy indyjski wariant koronawirusa może być bardziej niebezpieczny od brytyjskiego?

Katowice. Zakonnice zakażone indyjskim wariantem? Sanepid czeka na wyniki badań

"Gazeta Wyborcza" informuje, że podejrzenie dotyczy sióstr zakonnych, które na Osiedlu Paderewskiego w Katowicach prowadzą jadłodajnię dla potrzebujących. Po pojawieniu się podejrzeń o zakażeniu indyjskim wariantem, dom zakonny Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty został zamknięty. Przed budynkiem znajdują się policjanci, którzy pilnują, aby nikt do niego nie wszedł, ani z niego nie wyszedł. Katowicki sanepid przeprowadził śledztwo epidemiologiczne, aby ustalić tożsamość bezdomnych, którzy korzystali ostatnio z pomocy zakonnic i mogli się od nich zakazić. Szef państwowej jednostki przekazał, że zakończyło się ono pomyślnie i bezdomni zostali odizolowani oraz poddani kwarantannie.  

Indyjski wariant koronawirusa dotarł do 17 państw Europy

W Polsce, podobnie jak w całej Europie, dominuje tzw. brytyjski wariant koronawirusa. Eksperci ostrzegają, że wciąż jednak powstają nowe odmiany patogenu, które bardzo szybko rozprzestrzeniają się po świecie. Jednym z nich jest indyjski wariant B.1.617., który w ciągu ostatnich tygodni doprowadził w Indiach do bardzo dużego wzrostu liczby zakażeń i zgonów. W obawie przed nowym wariantem wiele państw, w tym Polska, ogranicza możliwość podróżowania do i z Indii. Obecność indyjskiego wariantu koronawirusa potwierdzono w 17 krajach Europy.

Nowy, indyjski wariant nie został jeszcze szczegółowo zbadany i nie jest jasne, czy jest bardziej zaraźliwy od poprzednich mutacji. Ugur Sahin, szef firmy BioNTech, która wspólnie z Pfizerem stworzyła szczepionkę przeciw SARS-CoV-2, przekazał w środę, że szczepionka jest skuteczna przeciwko indyjskiej mutacji. - Wariant indyjski zawiera mutacje, które już wcześniej badaliśmy i przeciwko którym nasza szczepionka działa - powiedział Sahin, dodając, że "bastion", jakim jest preparat przeciw COVID-19, wytrzyma. 

Więcej o: