Prof. Włodzimierz Gut o spadku zakażeń: Jeśli utrzyma się po weekendzie majowym, będziemy mogli się cieszyć

- To bardzo duży spadek zachorowań na COVID-19 w stosunku do tego, co było i jeśli utrzyma się po weekendzie majowym, będziemy mogli się cieszyć - stwierdził profesor Włodzimierz Gut w rozmowie z PAP, oceniając najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia dotyczące liczby nowych przypadków zakażenia.

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8 895 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 179 osób, z kolei z powodu chorób współistniejących - 457. Nowych zakażeń koronawirusem w porównaniu z ubiegłym tygodniem ubywa, a to napawa nadzieją, że już niebawem sytuacja epidemiczna znacznie się poprawi. 

Profesor Włodzimierz Gut o znacznym spadku zakażeń COVID-19

- To bardzo duży spadek zachorowań na COVID-19 w stosunku do tego, co było i jeśli utrzyma się po weekendzie majowym, będziemy mogli się cieszyć [...]. Jeśli nadal liczba zakażeń będzie spadać, to będzie znaczyło, że ludzie odzyskali zdrowy rozsadek, a także to, że osoby z grupy ryzyka już przechorowały koronawirusa - mówił wirusolog Włodzimierz Gut w rozmowie z PAP, na którą powołał się "Dziennik Gazeta Prawna".  

Profesor skomentował również wysoką liczbę zgonów. Według środowych danych w ciągu ostatniej doby zmarło łącznie 636 osób. Zdaniem lekarza, liczba ta jest pokłosiem szczytu zachorowań, który obserwowaliśmy jeszcze przed 2-3 tygodniami.  

Prof. Włodzimierz Gut Opłaty za leczenie dla nieszczepionych? Prof. Gut: Doprowadzi to zgonów

Profesor Gut. Wysoka liczba zgonów wynika m.in. ze zbyt późnego kontaktu z lekarzami

Spadek zachorowań i ich ogólna liczba z dnia na dzień zdaje się być coraz bardziej stabilna, jednak liczba zgonów wciąż utrzymuje się na niepokojąco wysokim poziomie. Jak niejednokrotnie wskazywali lekarze, powodem jest m.in. opóźniony kontakt z lekarzem, ponieważ chorzy zgłaszają się dopiero w momencie, gdy ich stan jest ciężki.

Problem ten poruszył też prof. Gut, który podkreślił, że sytuacja dotyczy zwłaszcza ludzi młodych, którzy uważają, że choroba przejdzie po prostu sama lub obawiają się kwarantanny i izolacji. To właśnie dlatego tak ważne, aby nigdy nie bagatelizować żadnych objawów, nie tylko w przypadku zakażenia koronawirusem, ale każdej możliwej choroby. We wtorek opisywaliśmy historię 74-letniej kobiety, która leczyła się wyłącznie przez teleporady. Kiedy w końcu sama skonsultowała swój problem z chirurgiem, okazało się, że w jej brzuchu wyrósł guz wielkości brzucha ciążowego. 

Epidemia koronawirusa w Polsce Kiedy pandemia będzie w pełni pod kontrolą? Prof. Gut podaje warunek

Waldemar Kraska o sytuacji epidemicznej w Polsce

- Nowych zakażeń koronawirusem codziennie ubywa i to jest dobra wiadomość, którą możemy przekazać Polakom - mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie z Polskim Radiem, komentując obecną sytuację epidemiologiczną w kraju. 

- Dzisiaj mamy ponad 8 tys. nowych zakażeń, czyli widzimy tę tendencję spadkową, to jest prawie 40 proc. mniej niż tydzień temu. W szczycie trzeciej fali epidemii ponad 11,5 tys. razy dziennie karetki pogotowia wyjeżdżały do pacjentów, a teraz jest 8,5 tys. wyjazdów dziennie - dodał.

Luzowanie obostrzeń epidemicznych

W związku ze spadkiem liczby nowych przypadków zachorowań oraz zmniejszającą się liczbą hospitalizowanych pacjentów premier Mateusz Morawiecki razem z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim podczas środowej konferencji prasowej przedstawili plan otwierania gospodarki i luzowania obostrzeń epidemicznych. Już od 4 maja do działalności w reżimie sanitarnym wracają galerie handlowe, sklepy budowlane, sklepy meblowe. Z kolei 8 maja działalność będą mogły wznowić hotele, restauracje i kawiarnie, ale tylko na świeżym powietrzu.

Czytaj więcej: Morawiecki o poluzowaniu obostrzeń: Tuż po majówce wracają galerie handlowe. Tryb stacjonarny dla klas 1-3>>>

Zobacz wideo Treść Krajowego Planu Odbudowy wciąż nieznana. Witucki: Nie chcemy być zaskakiwani
Więcej o: