Rząd zdecydował ws. noszenia masek na świeżym powietrzu. Adam Niedzielski: Ważna data

15 maja zniesiony ma zostać obowiązek noszenia masek na świeżym powietrzu - poinformował rząd. Nadal będzie obowiązywał nakaz zasłaniania twarzy w pomieszczeniach.

- Kolejny krok [dotyczący luzowania restrykcji - red.] będziemy wykonywali 15 maja. To jest bardzo ważna data, ponieważ od tego terminu będziemy proponowali rozwiązanie, że na zewnątrz maseczki nie będą musiały być noszone, o ile oczywiście jest zapewniony dystans 1,5-metra - powiedział na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. - W każdej sytuacji, która oznacza niemożliwość zachowania tego dystansu, maseczki nadal powinny być noszone, bo są podstawowym zabezpieczeniem - dodał.

Zobacz wideo Czy będzie podtrzymany obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu?

Od 15 maja zniesienie zakazu noszenia masek na świeżym powietrzu

Na rządowej stronie pojawiła się jednocześnie informacja, że zniesienie obowiązku noszenia masek na zewnątrz możliwe będzie "jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15". 

Rząd podkreśla, że bez zmian pozostaje nakaz zasłaniania ust i nosa za pomocą maski w pomieszczeniach zamkniętych. 

Znoszenie innych obostrzeń

Od 15 maja zniesiony zostanie szereg innych restrykcji. Otwarte zostaną ogródki restauracyjne oraz kina i teatry na świeżym powietrzu (z limitem do 50 proc. obłożenia). Od tego dnia możliwe będzie organizowanie wesel i komunii (limit - 25 osób). Z kolei szkoły mają działać w trybie hybrydowym. Możliwe ma być także uprawianie sportu na świeżym powietrzu przy udziale 25 proc. publiczności.

Więcej o: