W środę przed południem premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili plan znoszenia obostrzeń w tygodniach po weekendzie majowym. Wcześniej odbyło się spotkanie rządowego zespół zarządzania kryzysowego. Z kolei we wtorek konsultacje z lekarzami i przedsiębiorcami prowadzili członkowie rządu oraz prezydent.
- Dane, które otrzymujemy i dotyczą zakażeń, pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrażaniem gospodarki - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że można mówić o "ostrożnym optymizmie", podkreślił jednak, że w szpitalach w związku z zakażeniem leży 25 tys. osób.
- To cały czas bardzo groźna choroba - zaznaczył. - Zakażenia to jedno, a największe tragedie, czyli zgony, to jest ten aspekt, na który musimy kłaść największy nacisk - dodał.
Szef rządu przekazał, że do "wyczekiwanego od dawna odmrażania trzeba podejść z cierpliwością i pokorą". - Wiemy, że wirus nie zniknie z dnia na dzień, wiemy, że mamy do czynienia z bardzo groźną i nieliniowo zachowującą się epidemią, w związku z tym musimy zachować pewną elastyczność reagowania, gdyby pogorszyła się liczba zakażeń - mówił premier.
- Szczepienia na bardzo dużych próbach pokazały swoją ogromną skuteczność - podkreślił. - Chcemy, że gospodarka wracała na normalne tory w sposób naturalny - stwierdził szef rządu.
Przedstawiony plan dotyczy okresu do końca maja. - Od 1 maja umożliwimy część aktywności sportowych na świeżym powietrzu, ale także w obiektach zamkniętych sportowych i na basenach. Tuż po majówce, od 4 maja, do działalności w reżimie sanitarnym wracają galerie handlowe, sklepy budowlane, sklepy meblowe, czyli handel detaliczny. Do szkół w trybie stacjonarnym wrócą po przerwie majowej dzieci z klas 1-3 - mówił szef rządu.
- Otwarte zostaną również galerie sztuki, muzea - zapowiedział. 8 maja wznowią działalność hotele, 15 maja działalność wznowią restauracje i kawiarnie, z zastrzeżeniem, że tylko w ogródkach i na świeżym powietrzu.
Dzieci z klas 4-8 i uczniowie szkół średnich będą mogli wrócić do szkół w trybie hybrydowym, także od 15 maja. - Będzie można również organizować imprezy okolicznościowe, takie jak wesela, komunie, na zewnątrz, z limitem do 25 osób - mówił premier.
- 29 maja uczniowie wszystkich klas wrócą do szkoły w trybie stacjonarnym. Usługi gastronomiczne będzie można świadczyć wewnątrz lokali z reżimem sanitarnym [50 proc. zajętych miejsc - red.]. Planujemy również zwiększenie limitu uczestników imprez okolicznościowych do 50, a także otwarcie siłowni i klubów fitness - dodał Mateusz Morawiecki.
- Tylko uzyskując populacyjną odporność przeciw COVID-19, tylko szczepiąc się powszechnie, będziemy mogli całkowicie zapomnieć o koronawirusie i o tym wszystkim, co złego ta epidemia przyniosła - stwierdził szef rządu.
Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że rząd będzie obserwował efekty wprowadzanych poluzowań. - Musimy te kroki wykonywać ostrożnie - podkreślał.
- Jeżeli będziemy widzieli niebezpieczne sygnały, ale z drugiej strony jeżeli będziemy też widzieli, że tendencja do spadku się utrzymuje, to być może będziemy też podejmowali decyzje, które będą odważniejsze lub bardziej konserwatywne - zapowiedział Adam Niedzielski.
Szef resortu przekazał, że w placówkach handlowych i świątyniach będzie obowiązywał limit 1 osoby na 15 m kw. Hotele będą mogły funkcjonować z 50 proc. obłożeniem.
- Od 15 maja będziemy proponowali rozwiązanie, że na zewnątrz maseczki nie będą musiały być noszone, o ile jest zapewniony dystans 1,5 m - zapowiedział minister zdrowia. Od tego dnia publiczność obiektów sportowych na świeżym powietrzu będzie mogła zajmować 25 proc. miejsc.