Prezydent Andrzej Duda powiedział, że luzowanie obostrzeń musi iść w parze z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego. - Jest cały czas ogromna obawa, że te liczby zachorowań mogą nam gwałtownie wzrosnąć, jeżeli do takiego otwarcia doprowadzimy - podkreślał prezydent podczas wtorkowego spotkania z przedstawicielami przedsiębiorców branż poszkodowanych w związku z epidemią koronawirusa.
- To musi być proces realizowany powoli, rzeczywiście tak, jak ostatnio się proponuje - z uwzględnieniem warunków regionalnych, epidemicznych panujących w danym momencie, ale nie mam żadnych wątpliwości, że musimy ten proces rozpocząć - mówił prezydent podczas spotkania z przedstawicielami przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii.
W spotkaniu z przedstawicielami przedsiębiorców wziął udział między innymi szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Pełnomocnik rządu do spraw szczepień powiedział, że z powodu niespodziewanych ograniczeń w dostawach szczepionek do Polski szczepienia w zakładach pracy zostaną uruchomione później, niż planowano.
- Czekamy na 4 maja, bo wtedy rozpocznie się rejestracja przedsiębiorców, którzy chcą do tego programu wejść. Potem w zależności od tego, kiedy dotrą szczepionki, będziemy uruchamiać ten kanał dystrybucji - wyjaśnił minister Dworczyk.
- Teraz widzimy, że będzie musiało się to trochę przesunąć, niemniej liczymy, że jak najszybciej, a na 100 procent w maju, ruszymy ze szczepieniami w zakładach pracy, to jest kilka milionów osób - dodał Michał Dworczyk.
Z kolei wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin zapowiedział, że jutro podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zaproponuje kalendarz odmrożenia gospodarki, skonsultowany z Radą Przedsiębiorczości.
Według propozycji wicepremiera, od 4 maja otwarty zostałby sektor handlu detalicznego, a obiekty gastronomiczne mogłyby przyjmować gości na zewnątrz. Natomiast hotele i miejsca noclegowe miałyby możliwość zapełnienia połowy pokoi. Kluby fitness oraz inne usługi funkcjonowałyby pod warunkiem zachowania właściwych reżimów sanitarnych. W ocenie wicepremiera Gowina, od 1 czerwca byłoby możliwe otwarcie całej gospodarki.
W częściowo zdalnym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim wzięło udział kilkanaście organizacji reprezentujących przedsiębiorców, między innymi Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Konfederacja Lewiatan, Polska Federacja Fitness czy Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego.