Szczepienia w zakładach pracy. Michał Dworczyk: Będzie musiało się to trochę przesunąć

- Z powodu problemów z dostawami odsuwa się termin uruchomienia szczepień w zakładach pracy. Program ten na 100 procent ruszy w maju. To kilka milionów osób, które mogą być w ten sposób zaszczepione - powiedział we wtorek pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Szef KPRM poinformował, że w ubiegłym tygodniu wykonano 1 mln 400 tys. szczepień. Zaznaczył, że uruchomiono też nowe miejsca, w których można się szczepić.

- Niestety, borykamy się znowu z problemem związanym z dostawami szczepionek - powiedział Dworczyk. Dodał, że w związku z tym odsuwa się uruchomienie niezwykle ważnego kanału, czyli szczepień w zakładach pracy.

Zobacz wideo Kiedy przyjąć drugą dawkę szczepionki na COVID-19, jeśli zachorowało się po pierwszej?

Szczepienia w zakładach pracy. Zaszczepią się nie tylko pracownicy, ale i ich rodziny

Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim, w którym udział brał m.in. prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier Jarosław Gowin, Dworczyk poinformował, że przygotowane są wytyczne, by szczepienia w firmach mogły przebiegać łatwo i szybko. Wskazał, że firmy będą mogły przystąpić do akcji, jeśli chętnych będzie 300 osób, i mogą to być pracownicy, współpracownicy i ich rodziny. Powiedział, że rejestracja szczepień w firmach rozpocznie się 4 maja.

Szef KPRM poinformował, że proces szczepień w zakładach pracy, pierwotnie planowany nawet na pierwszą dekadę maja, będzie musiał zostać nieco opóźniony.

- Widzimy, że będzie musiało się to trochę przesunąć, niemniej liczymy, że jak najszybciej, a na 100 proc. w maju, ruszymy ze szczepieniami w zakładach pracy - to jest kilka milionów osób, które mogą być w ten sposób zaszczepione - powiedział minister Dworczyk.

DLOWRProf. Simon o łamaniu zakazów i trzeciej dawce szczepionki dla seniorów

Podkreślił, że udział firm w programie szczepień jest ważny nie tylko z punktu widzenia tempa wyszczepiania populacji.

- To też ważne dla przedsiębiorców. Organizacja szczepień na terenie zakładu pracy przez pracodawcę pozwala na ograniczenie różnych niedogodności, można dzięki temu zaplanować wszystkie procesy, zwłaszcza w firmach produkcyjnych. Każdy wygrywa w tej sytuacji - i dla przedsiębiorcy to jest ważne, i dla pracowników to jest ułatwienie, i z punktu widzenia całej populacji to jest też istotne, bo przyspiesza proces szczepienia - podsumował Dworczyk. 

Autorki: Małgorzata Fraser, Ewa Wesołowska

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: