500 km to nie problem. Do podlaskiego punktu szczepień przyjeżdżają chętni nawet z Bielska-Białej

Od 21 kwietnia rząd, chcąc ograniczyć liczbę niewykorzystanych dawek szczepionki, umożliwił szczepienie młodszych pacjentów, nawet tych, którzy nie mają jeszcze skierowania. Młodsze roczniki korzystają z nowego prawa i jeżdżą na szczepienia m.in. do punktów zlokalizowanych w województwie podlaskim. Ostatnio w regionie tym szczepili się mieszkańcy Gdańska, Warszawy, a nawet Krakowa.

Jak podaje portal naszemiasto.pl, coraz więcej młodych osób szczepi się m.in. w jednym z najbardziej wydajnych punktów szczepień w województwie podlaskim. Chodzi o punkt REVITA przy ul. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Białymstoku, gdzie codziennie szczepi się nawet tysiąc osób. Koordynatorka akcji szczepień przyznaje, że nie stworzono listy rezerwowej dla chętnych pacjentów. - Ludzie sami do nas przychodzą, zwykle pod koniec dnia, pytają o wolne dawki i czekają - mówi Marzena Bednarczyk. Dzięki temu punkt nie zmarnował jeszcze żadnej dawki z powodu braku chętnych. Termin na szczepienie można zarezerwować nawet jeszcze tego samego dnia.

Zobacz wideo Spot promujący akcję szczepień zawiera błąd? Dworczyk: Każda popularyzacja szczepień jest korzystna

Turystyka szczepionkowa w woj. podlaskim. Coraz więcej chętnych z Warszawy, Gdańska czy Krakowa

A pacjentów, którzy chcą zaszczepić się nawet mimo braku skierowania, jest sporo. - Dużo pacjentów przyjeżdża z Warszawy i ogólnie z województwa mazowieckiego, gdzie dostęp do szczepień jest ograniczony. Oczywiście, udostępniamy terminy też naszym pacjentom. Wszyscy mogą się zarejestrować - dodaje.

Proces szczepień sprawnie prowadzony jest także w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, gdzie na listę rezerwową na szczepienie mogą zapisać się osoby powyżej 18. roku życia. Gdy zostają dawki szczepionki, to najpierw pracownicy dzwonią do starszych roczników, a później do młodszych. Rzeczniczka prasowa szpitala przyznaje, że dzięki możliwości szczepienia także osób bez skierowania, akcja szczepień przebiega znacznie sprawniej - dlatego też zachęca kolejne osoby do wpisywania się na listy rezerwowe w tym punkcie. - Jest duża szansa, że przy takiej ilości szczepionek będziemy mogli zaszczepić także takie osoby - dodaje Katarzyna Malinowska-Olczyk.

W Siemiatyczach, przy ulicy Świętojańskiej 25A, działa już natomiast jeden z 16 pilotażowych Punktów Szczepień Powszechnych. Od 19 kwietnia szczepi on masowo mieszkańców powiatu, ale też chętnych pacjentów, którzy przyjeżdżają tu z całej Polski - najczęściej z Warszawy, Krakowa, Gdańska, ale też z oddalonej o ponad 500 kilometrów Bielska-Białej. Aby zaszczepić się w tym punkcie, należy wpisać się na listę rezerwową. Rejestracja prowadzona jest pod numerami: 85 655 25 54, 85 655 23 08, 85 656 03 03, 85 655 59 48, 85 655 04 66, 693 100 085, 571 923 715.

Od 21 kwietnia obowiązuje rozporządzenie, którego celem jest zapobieganie marnowania szczepionek przeciw COVID-19. Jeśli istnieje ryzyko zutylizowania dawki, to na szczepienie mogą stawić się także osoby dorosłe, nawet jeśli nie mają wystawionego skierowania. Punkty szczepień mogą tworzyć listy rezerwowe dla młodszych roczników lub liczyć na chętnych, którzy dzwonią lub przychodzą do punktów z pytaniem, czy zostały niewykorzystane dawki.

Więcej o: