Dramatyczna sytuacja w Indiach. Unia Europejska i USA szykują pomoc. "Jesteśmy gotowi"

Komisja Europejska uruchomiła unijny mechanizm ochrony ludności, w ramach którego wyśle do Indii tlen i środki medyczne do walki z COVID-19. Państwo to zostało szczególnie dotknięte przez drugą falę zakażeń koronawirusem i poprosiło Brukselę o wsparcie.

"Jesteśmy zaalarmowani sytuacją epidemiczną w Indiach. Jesteśmy gotowi do pomocy. UE gromadzi środki, by szybko odpowiedzieć na prośbę Indii o pomoc za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności. W pełni solidaryzujemy się z narodem indyjskim!" - napisała na Twitterze szefowa KE Ursula von der Leyen. Janez Lenarcic, komisarz ds. zarządzania kryzysowego, podkreślił, że już koordynowane są działania z krajami UE, które są gotowe szybko dostarczyć potrzebny tlen i leki.

Pomoc dla Indii w walce z COVID-19

Swoją pomoc zapowiedziały również Stany Zjednoczone, które rozważają wysłanie do Indii 30 milionów dawek szczepionki firmy AstraZeneca, która nie została zatwierdzona do użycia na ich terytorium. Wsparcie deklarują również Niemcy i Wielka Brytania. Londyn wyśle około 600 urządzeń medycznych, w tym kompresory tlenu i respiratory ze swoich rezerw. Pierwszy transport ma dotrzeć do Delhi we wtorek.

Łączna liczba zakażeń COVID-19 w Indiach wynosi już niemal 17 milionów. Od początku pandemii zmarło tam ponad 192 tysiące osób, z czego 2 tysiące 767 minionej doby. Władze Indii zastrzegają jednak, że liczby te mogą być wyższe. W kwietniu liczba zakażeń wzrosła ośmiokrotnie a liczba zgonów dziesięciokrotnie. Przez ostatnie cztery dni w Indiach odnotowywano 300 tysięcy zakażeń dziennie. Najwięcej na świecie od początku pandemii. W szpitalach brakuje łóżek i tlenu.

Dramatyczna sytuacja w Indiach. Brakuje tlenuKoronawirus. Eksperci: Indie na skraju katastrofy humanitarnej

Więcej o: