Decyzję o obowiązujących od dziś obostrzeniach i ich łagodzeniu w części kraju minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w środę (21 kwietnia). Wpływ na łagodzenie obostrzeń ma spadek liczby zachorowań oraz coraz większa liczba osób zaszczepionych na COVID-19.
Rząd zdecydował się na złagodzenie obostrzeń w 11 województwach. Od 26 kwietnia możliwe będzie ponowne działanie salonów fryzjerskich i kosmetycznych, ale jedynie w ścisłym reżimie sanitarnym.
Od poniedziałku do szkół wrócą również dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych. Nauka stacjonarna będzie możliwa, ale wyłącznie w trybie hybrydowym. Co to oznacza? Część dzieci będzie mogła uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w szkole, pozostali uczniowie będą brać udział w nauczaniu zdalnym.
Wytyczne dotyczące nauki hybrydowej zostały opracowane przez ministerstwo edukacji narodowej. Według udostępnionego poradnika wychowawcy mają pozostać w stałym kontakcie z uczniami oraz rodzicami. Zajęcia w poszczególnych oddziałach mogą rozpoczynać się o różnych godzinach, a przerwy należy dostosować do liczby uczniów w szkole. W poradniku MEN dostępne są także wskazówki dla dyrektorów placówek edukacyjnych. Dyrektorzy są zobowiązani do ustalenia harmonogramu, według którego w szkole zajęcia będzie mieć nie więcej niż 50 proc. uczniów klas I-III.
To w tych 11 województwach jest od poniedziałku zniesiona część restrykcji:
Z uwagi na wiele zakażeń koronawirusem w województwach śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim oraz opolskim - rząd zdecydował, że poluzowanie obostrzeń na tych terenach nie jest możliwe. Obowiązują tam zatem takie restrykcje, jak do tej pory.
Pozostałe obostrzenia ustalone przez rząd nadal obowiązują we wszystkich województwach. Jakie zasady bezpieczeństwa wciąż obowiązują wszędzie?