Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, że już 1 maja do Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Złocieńcu (woj. zachodniopomorskie) będą mogli trafić pierwsi pacjenci. Wcześniej, od 1 września ubiegłego roku, rehabilitacja osób, które przebyły COVID-19 prowadzona była także w Szpitalu Specjalistycznym w Głuchołazach (woj. opolskie).
- Zapotrzebowanie i zainteresowanie rehabilitacją pocovidową jest ogromne. Już ponad 700 osób było pacjentami pilotażowego programu w specjalistycznym ośrodku MSWiA w Głuchołazach - powiedział podsekretarz stanu w MSWiA podczas sobotniej (24 kwietnia) konferencji prasowej. Okazuje się, że terminy w placówce zarezerwowane są już do końca trwania programu, czyli do sierpnia 2022 roku. Zdecydowano się więc na uruchomienie kolejnej takiej oferty Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Szacuje się, że 20 proc. osób, które chorowały na COVID-19, ma mniej lub bardziej trwałe zmiany w organizmie i wymaga rehabilitacji, dalszej opieki zdrowotnej - przekazał wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży.
W szpitalu w Złocieńcu znajduje się około 50 miejsc dla pacjentów. Najpierw każdy z nich odbędzie indywidualną wizytę lekarską, podczas której zostanie oceniony stan jego zdrowia - zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Pobyt rehabilitacyjny potrwa trzy tygodnie i oparty będzie o program w zakresie szpitalnej rehabilitacji pulmonologicznej, psychologicznej, kardiologicznej, a także rehabilitacji fizycznej i neurologicznej. W zależności od stanu zdrowia pacjenta i jego potrzeb, możliwe będzie dostosowywanie długości pobytu.
Od początku epidemii 2 758 856 osób zakaziło się koronawirusem, z czego 2 439 412 osób wyzdrowiało. 20 proc. ozdrowieńców, które według słów wiceministra wymaga rehabilitacji, to zatem około 487 tys. osób.