Koronawirus. Rehabilitacja pocovidowa w kolejnej placówce. W szpitalu w Złocieńcu już od 1 maja

Zapotrzebowanie na rehabilitację jest wśród ozdrowieńców ogromne. W ośrodku w Głuchołazach skorzystało z niej ponad 700 osób, a terminy są zarezerwowane do sierpnia 2022 r. Podobną terapię będzie prowadziła również placówka w Złocieńcu. Pierwsi pacjenci będą mogli skorzystać z tej oferty rehabilitacyjnej już od 1 maja.
Zobacz wideo Wiadomości Czy ozdrowieńcom wystarczy jedna dawka szczepionki?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, że już 1 maja do Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Złocieńcu (woj. zachodniopomorskie) będą mogli trafić pierwsi pacjenci. Wcześniej, od 1 września ubiegłego roku, rehabilitacja osób, które przebyły COVID-19 prowadzona była także w Szpitalu Specjalistycznym w Głuchołazach (woj. opolskie).

- Zapotrzebowanie i zainteresowanie rehabilitacją pocovidową jest ogromne. Już ponad 700 osób było pacjentami pilotażowego programu w specjalistycznym ośrodku MSWiA w Głuchołazach - powiedział podsekretarz stanu w MSWiA podczas sobotniej (24 kwietnia) konferencji prasowej. Okazuje się, że terminy w placówce zarezerwowane są już do końca trwania programu, czyli do sierpnia 2022 roku. Zdecydowano się więc na uruchomienie kolejnej takiej oferty Narodowego Funduszu Zdrowia.

Rehabilitują pacjentów po COVID-19. Do sierpnia 2022 wszystkie miejsca już zajęte W Głuchołazach rehabilitują pacjentów po COVID-19. Brak miejsc do sierpnia 2022

Wiceminister spraw wewnętrznych: Co piąty ozdrowieniec wymaga rehabilitacji

- Szacuje się, że 20 proc. osób, które chorowały na COVID-19, ma mniej lub bardziej trwałe zmiany w organizmie i wymaga rehabilitacji, dalszej opieki zdrowotnej - przekazał wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży.

W szpitalu w Złocieńcu znajduje się około 50 miejsc dla pacjentów. Najpierw każdy z nich odbędzie indywidualną wizytę lekarską, podczas której zostanie oceniony stan jego zdrowia - zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Pobyt rehabilitacyjny potrwa trzy tygodnie i oparty będzie o program w zakresie szpitalnej rehabilitacji pulmonologicznej, psychologicznej, kardiologicznej, a także rehabilitacji fizycznej i neurologicznej. W zależności od stanu zdrowia pacjenta i jego potrzeb, możliwe będzie dostosowywanie długości pobytu. 

Koronawirus Wsparcie dla osób, które przeszły zakażenie koronawirusem

Od początku epidemii 2 758 856 osób zakaziło się koronawirusem, z czego 2 439 412 osób wyzdrowiało. 20 proc. ozdrowieńców, które według słów wiceministra wymaga rehabilitacji, to zatem około 487 tys. osób. 

Więcej o: