Chirurg: Pacjenci z powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi dojeżdżają za późno, w stanie skrajnie ciężkim

Pacjenci z COVID-19, wymagający interwencji chirurgicznej, m.in. z powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi, dojeżdżają na oddział za późno lub w stanie skrajnie ciężkim - powiedział Paweł Szakoła, chirurg ze szpitala wojewódzkiego w Szczecinie. - Nasze statystyki liczby zgonów uległy drastycznemu pogorszeniu - przyznał.

- Jako chirurdzy ogólni, naczyniowi, obserwujemy u pacjentów powikłania zakrzepowo-zatorowe, niedokrwienia trzewi, kończyn. Jesteśmy jednostką centralną dla całego województwa, pacjenci potrafią przyjechać do nas po kilkunastu godzinach od potwierdzenia miejsca w naszej placówce. Niestety, czekając kilkanaście godzin na leczenie operacyjne ze wskazań życiowych, nie mają do końca szans na to, żeby to leczenie się udało - powiedział dziennikarzom lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Ogólnej dla pacjentów z COVID-19 szpitala wojewódzkiego w Szczecinie lek. med. Paweł Szakoła.

Zobacz wideo Czy ozdrowieńcom wystarczy jedna dawka szczepionki?

Paweł Szakoła: Trafiają do nas pacjenci w bardzo ciężkim stanie, którym trudno pomóc

Dr Szakoła zaznaczył, że pacjent czekający długo na pilne interwencje chirurgiczne, dodatkowo przyjeżdżający z ostrą niewydolnością oddechową "nie ma szans na skuteczną terapię".

Chirurg wskazał, że w ubiegły weekend na oddziale pojawiło się czterech pacjentów - żaden z nich nie przeżył 12 godzin od interwencji. - Trafiają do nas pacjenci w bardzo ciężkim stanie, którym w pewnym momencie ciężko pomóc, nawet gdy chodzi o samą niewydolność oddechową, a dodatkowo dochodzi leczenie operacyjne, które jest dla nich w większości mocno obciążające - wyjaśnił Szakoła.

Szczepionka (zdjęcie ilustracyjne)Szczepienia w Polsce. Sopot wykonał 105 proc. normy. Rzeszów na podium

Podkreślił, że problemem jest to, że pacjenci dojeżdżają za późno lub w stanie skrajnie ciężkim. - Nasze statystyki uległy drastycznemu pogorszeniu, jeśli chodzi o liczbę zgonów na oddziale - przyznał lekarz. Problem pojawia się także wtedy, gdy pacjenci z niewydolnością oddechową, zatorowością płucną muszą przyjmować leki przeciwkrzepliwe w dużych dawkach - powikłaniami w takich przypadkach są krwawienia.

Większe ryzyko powikłań po COVID-19 niż po szczepionce

Zapytany o relację między powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi a szczepieniem preparatem firmy AstraZeneca powiedział, że dużo większe ryzyko takich powikłań ma osoba, która zachoruje na COVID-19 niż taka, która będzie zabezpieczona szczepionką.

Luzowanie obostrzeń w Europie. Wielka Brytania otwiera pubyWlk. Brytania: Przejęliśmy kontrolę nad pandemią. Liczba zgonów - 18.

- Mamy ludzi, którzy byli zaszczepieni i trafili do nas, ponieważ mieli dodatni wynik wymazu w kierunku wirusa SARS-CoV-2, ale to ludzie, którzy umarliby bez szczepienia - zaznaczył Szakoła. Wyjaśnił, że były to osoby przyjmujące leki immunosupresyjne - zmniejszające odporność organizmu, stosowane m.in. po przeszczepach.

Chirurg dodał, że medycy tęsknią za normalnymi czasami, za efektem, który w większości był satysfakcjonujący zarówno dla nich, jak i dla pacjentów, "a nie za tym, żeby po prostu załamywać ręce, bo nie jesteśmy w stanie w żaden sposób pomóc pacjentowi, a zabieg jest wykonywany, bo wykonany być musi, a nie dlatego, że mamy do niego przygotowanego pacjenta".

Autorka: Elżbieta Bielecka (PAP)/ emb/ joz/ 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: