Licheń. Wielki zlot motocyklistów pod bazyliką. Formalnie został wcześniej odwołany

Mimo oficjalnie odwołanego zlotu motocyklistów w sobotę do Lichenia przyjechało około 2 tys. osób - informuje konin.naszemiasto.pl. Wydarzenie zostało odwołane ze względu na epidemię koronawirusa.
Zobacz wideo Czy będzie podtrzymany obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu?

W sobotę miało się odbyć Otwarcie Sezonu Motocykli i Pojazdów Zabytkowych w Licheniu Starym. Jednak w środę na stronie Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej pojawiła się informacja, że zostało odwołane "ze względu na panujące ograniczenia związane z epidemią koronawirusa".

Zaplanowano jedynie mszę w intencji motocyklistów "o bezpieczne poruszanie się na drogach publicznych w rozpoczynającym się sezonie motocyklowym". "Należy jednak pamiętać, iż w związku z panującymi obostrzeniami sanitarnymi, w licheńskiej bazylice podczas Mszy św. i nabożeństw może przebywać jednorazowo 350 osób" - podano w komunikacie.

Jak informuje portal konin.naszemiasto.pl, powołując się na relacje uczestników zlotu, na mszę przyjechało około 2 tys. osób, choć oczywiście nie wszyscy mogli wejść do bazyliki. Portal poinformował także, że część uczestników miała próbować siłą odebrać sprzęt fotograficzny i wideo obecnym na miejscu dziennikarzom, w tym również reporterowi konin.naszemiasto.pl.

- Poza dbałością z naszej strony o udrożnienie ruchu drogowego nic z naszej strony nie było wykonywane, z uwagi na to, że nie było takiej konieczności - mówi w rozmowie z Gazeta.pl mł. asp. Sebastian Wiśniewski z Komendy Miejskiej Policji w Koninie.

- Motocykliści spotykali się w grupach nieprzekraczających pięciu osób, w takich grupkach spacerowali po Licheniu Starym. Wszyscy mieli maseczki, więc nasza interwencja nie była konieczna. Zadbaliśmy o udrożnienie ruchu podczas wyjazdu motocyklistów - dodaje funkcjonariusz. 

Zlot motocyklistów w Częstochowie

Przypomnijmy, że 11 kwietnia odbył się zjazd motocyklistów na Jasnej Górze. Przyjechało wówczas około 10 tys. osób. "Policjanci wylegitymowali 156 osób, ujawnili jedno przestępstwo i blisko 100 wykroczeń" - przekazała Komenda Miejska Policji w Częstochowie.

Rzecznik Jasnej Góry ojciec Michał Legan przekonywał w rozmowie z Onetem, że przepisy nie zostały złamane. - Zlot motocyklistów odbył się z poszanowaniem obowiązujących przepisów epidemiologicznych: wydarzenia o charakterze liturgicznym, które odbywają się w przestrzeni otwartej, możliwe są przy zachowaniu półtorametrowego odstępu, uczestnicy powinni nosić maski - przekazał.

Więcej o: