Najwyższa liczba nowych zakażeń na świecie od początku pandemii. Pokłosie m.in. sytuacji w Indiach

W piątek na całym świecie odnotowano ponad 893 tys. nowych zakażeń koronawirusem - wynika z zestawienia przedstawionego w sobotę przez agencję AFP. To najwyższa dobowa liczba przypadków od początku pandemii, która jest w dużej mierze efektem potężnej fali infekcji w Indiach.

Według AFP poprzednio najwyższy dobowy bilans nowych zakażeń wynoszący 819 tys. odnotowano 8 stycznia.

Najgorsza sytuacja epidemiczna panuje w Indiach, gdzie w sobotę po raz czwarty z rzędu pobity został światowy rekord liczby nowych infekcji w ciągu jednego dnia - 346 786. Oficjalnie w ciągu ostatniej doby zmarło tam 2624 osób - również najwięcej do tej pory - jednak eksperci podejrzewają, że liczby te są zaniżone.

Szczepionka (zdjęcie ilustracyjne)Szczepienia w Polsce. Sopot wykonał 105 proc. normy. Rzeszów na podium

W wielu miastach szpitale są przepełnione i brakuje tlenu do podawania pacjentom, a krematoria nie nadążają ze spalaniem zwłok.

Zobacz wideo Czy osoba zaszczepiona dwiema dawkami szczepionki może transmitować wirusa?

Koronawirus. Sytuacja na świecie

W ciągu ostatniego tygodnia na całym świecie stwierdzono ponad 5,5 mln nowych zakażeń koronawirusem, z czego prawie dwa mln w Indiach. Wysokie liczby notowane są także w USA (490 tys.), Brazylii (459 tys.) i Turcji (404 tys.).

Michał DworczykUlotki, reklamy, spoty. KPRM podsumowuje akcję informacyjną o epidemii

Jeśli obecne tempo rozwoju pandemii utrzyma się, już w przyszłym tygodniu przekroczona zostanie liczba 150 mln oficjalnie potwierdzonych zakażeń koronawirusem na świecie. Do soboty wynosiła ona 145,55 mln, zaś liczba zgonów 3 088 103.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Twoim imieniu. We wtorek 27.04 o godzinie 8:30 gościem programu specjalnego Gazeta.pl będzie prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Więcej o: