Naukowcy podali, o ile szczepionki Pfizer i AstraZeneka zmniejszają ryzyko zakażenia koronawirusem

Szczepionki na koronawirusa zmniejszają ryzyko zakażenia COVID-19 nawet o 65 proc. - tak wynika z dużego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i ekspertów z Urzędu Statystyk Krajowych Wielkiej Brytanii. Już jedna dawka preparatu Pfizer i AstraZeneca zwiększa odporność o prawie dwie trzecie - i to zarówno w przypadku osób starszych, jak i młodych pacjentów.

Badanie wykazało, że już jedna dawka szczepionki oksfordzkiej, czyli AstraZeneca oraz Pfizer od BioNTech, zmniejsza infekcje koronawirusem o prawie dwie trzecie i chroni w równym stopniu osoby starsze i bardziej narażone osoby, jak i młodszych pacjentów. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 350 000 osób.

Zobacz wideo Czy po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki można przyjąć drugą dawkę innej firmy?

Szczepienia zmniejszają ryzyko zakażenia koronawirusem już po jednej dawce

Jak podaje "The Guardian", wyniki badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Oksfordzki i Urząd Statystyk Krajowych jest "mile widzianym impulsem do programu szczepień i pierwszym, który pokazuje wpływ na nowe infekcje i odpowiedzi immunologiczne w dużej grupie dorosłych w populacji ogólnej".

Naukowcy przetestowali ponad 350 000 osób w Wielkiej Brytanii. Badanie przeprowadzono w okresie od grudnia 2020 r. do kwietnia 2021 r. Wyniki pokazały, że po 21 dniach od podania pierwszej dawki liczba nowych zakażeń spadła o 65 proc.

Co można osiągnąć, dzięki spadkowi liczby zakażeń? Podanie pacjentom szczepionki Pfizer lub AstraZeneca pozwala zapobiec hospitalizacjom oraz zgonom, głównie wśród osób starszych. Dodatkowo zaszczepienie znacznej części populacji powoduje przerwanie łańcucha chorobowego, a tym samym zmniejsza ryzyko nawrotu koronawirusa w momencie, gdy Wielka Brytania zdecyduje się na wycofanie obostrzeń. 

Jaka jest skuteczność szczepień przeciwko koronawirusowi?

Z badania przytoczonego przez "The Guardian" wynika, że szczepionki są bardziej skuteczne w przypadku objawowych niż bezobjawowych zakażeń koronawirusem. Podanie jednej dawki zmniejsza ryzyko zakażenia objawowego o 72 proc. i bezobjawowego o 57 proc.

Podanie pacjentom drugiej dawki szczepionki Pfizer jeszcze bardziej wzmocniło ochronę organizmu, powodując zmniejszenie liczby infekcji objawowych o 90 proc. i zakażeń bezobjawowych o 70 proc. Ponieważ szczepionka AstraZeneki została zatwierdzona i wprowadzona w Wielkiej Brytanii później, jest za wcześnie, aby ocenić wpływ drugich dawek tego preparatu.

Wielka Brytania: priorytetowe szczepienie osób starszych było dobrą decyzją

- Nie było dowodów na to, że szczepionki były mniej skuteczne u osób starszych lub cierpiących na długotrwałe schorzenia - powiedział "The Guardian" dr Koen Pouwels, jeden z naukowców przeprowadzających badanie. Wyniki testów potwierdziły, że decyzja rządu Wielkiej Brytanii o priorytetowym podaniu dawek osobom starszym i bardziej podatnym na zakażenie była słuszna. 

Dr David Eyre: Druga dawka szczepionek jest potrzebna, by zwiększyć ochronę organizmu

Podczas badania przeanalizowano również, w jaki sposób organizm wytwarza przeciwciała na szczepionki przeciw COVID-19. Poziom przeciwciał wzrastał do wyższego poziomu po jednym zastrzyku szczepionki Pfizer, ale potem spadał, szczególnie u osób starszych, do podobnego poziomu, jaki osiągnął zastrzyk AstraZeneki. Chociaż odpowiedzi immunologiczne różniły się, dr David Eyre z Oxford's Big Data Institute powiedział "The Guardian", że silną odpowiedź przeciwciał uzyskano aż u 95 proc. osób.

Szczepienie osób młodych również przynosi oczekiwane rezultaty. Jedna dawka szczepionki zwiększyła liczbę przeciwciał do poziomu obserwowanego u osób, które przeszły zakażenie koronawirusem. W przypadku osób starszych, taki sam poziom zaobserwowano, ale dopiero po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki. - Nasze odkrycia podkreślają, jak ważne jest, aby osoby otrzymały drugą szczepionkę w celu zwiększenia ochrony - powiedział dr Eyre. 

 ***

Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Twoim imieniu. We wtorek 27.04 o godzinie 8:30 gościem programu specjalnego Gazeta.pl będzie prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Więcej o: