Wielka Brytania ogłasza, że przejęła kontrolę nad pandemią. Boris Johnson podał daty znoszenia obostrzeń

- Wielka Brytania, wraz ze spadkiem liczby przypadków zakażeń i wprowadzeniem szczepionek, przejmuje kontrolę nad pandemią koronawirusa - obwieścił w piątek premier Boris Johnson. Dodał, że zniesienie wszystkich obostrzeń jest planowane na 21 czerwca.

- Przechodzimy przez to. Nie ma wątpliwości, że jest lepiej niż było - powiedział Boris Johnson, cytowany przez Agencję Reutera. Premier Wielkiej Brytanii zapowiedział też, kiedy planowane jest znoszenie obostrzeń.

Zobacz wideo Masowe szczepienia w Wielkiej Brytanii. Jakie są efekty?

Wielka Brytania ma pandemię pod kontrolą. Znikną obostrzenia

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział, że w związku z przejęciem kontroli nad pandemią koronawirusa, w kraju zostaną zdjęte obostrzenia. - Następny etap ponownego otwarcia gospodarki nastąpi 17 maja - poinformował. Wyraził też nadzieję, że wszystkie ograniczenia zostaną zniesione 21 czerwca.

Lotnisko w czasie pandemii (zdjęcie ilustracyjne)Wielka Brytania zamyka się na podróżnych z Indii. Za wyjazdy kary

Jak podaje Reuters, Boris Johnson "nie ma wątpliwości, że w tej chwili Wielka Brytania zaczyna naprawdę dobrze kontrolować pandemię". Zapowiedział jednak, że kraj będzie ostrożnie podchodzić do kolejnych etapów zdejmowania restrykcji.

Jak informuje BBC News, ponad 33 miliony Brytyjczyków otrzymało  pierwszą dawkę szczepionki, a ponad 11 milionów - drugą. Po pełnym szczepieniu jest już niemal 17 procent populacji Wielkiej Brytanii. Osoby, które otrzymały co najmniej 1 dawkę stanowią 50,1 procent liczby ludności

W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykryto zakażenie u 2 729 osób, a 18 osób zmarło.

Luzowanie obostrzeń w Europie. W kwietniu Anglicy poszli do baru

Wielka Brytania zaczęła łagodzić niektóre obostrzenia 12 kwietnia. Puby i restauracje zaczęły przyjmować klientów w ogródkach, mimo że pogoda nie bardzo temu sprzyjała. Otworzyły się również siłownie, baseny, salony kosmetyczne i fryzjerskie, parki rozrywki, ogrody zoologiczne oraz biblioteki.

W Barcelonie odbył się próbny koncert, z zachowaniem reżimu sanitarnego, w którym wzięło udział 5000 osób. Wkrótce w Katalonii odbędą się podobne wydarzenia rozrywkowe.  O zatwierdzenie podobnych działań, poprosił PRODISS, francuski związek producentów, prezenterów, festiwali oraz miejsc muzycznych, który w tej sprawie wystosował otwarty list do prezydenta Emmanuela Macrona.

Tłumy w londyńskim Soho w poniedziałek 12 kwietnia po zniesieniu części obostrzeńWielka Brytania. Tłumy na ulicach miast po otwarciu pubów

Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Twoim imieniu. We wtorek 27.04 o godzinie 8:30 gościem programu specjalnego Gazeta.pl będzie prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Więcej o: