USA wznowią szczepienia preparatem Johnson & Johnson. Do natychmiastowego zużycia 10 mln dawek

Panel doradczy amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zalecił w piątek wznowienie szczepień przeciwko koronawirusowi preparatem Johnson&Johnson. Oznacza to, że prawdopodobnie już w najbliższych dniach dawki tej firmy będą ponownie powszechnie podawane w USA.

Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Twoim imieniu. We wtorek 27.04 o godzinie 8:30 gościem programu specjalnego Gazeta.pl będzie prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Panel doradczy CDC stosunkiem głosów 10-4 opowiedział się za wznowieniem szczepień preparatem Johnson & Johnson, podkreślając, że korzyści z zastrzyków przewyższają ryzyko i ostatecznie doprowadzą do ochrony ludzkiego życia.

Panel zalecił, by Agencja Żywności i Leków (FDA) dodała na szczepionki etykiety, które mają uświadamiać o niewielkim ryzyku rzadkich powikłań związanych z zakrzepami krwi u kobiet w wieku poniżej 50 lat.

Zobacz wideo Poluzowania obostrzeń w części województw. Wraca część usług i nauczanie hybrydowe

Zalecenie panelu musi jeszcze zostać zatwierdzone przez szefową CDC Rochelle Walensky, która jak się oczekuje, zasugeruje wznowienie podawania dawek Johnson & Johnson w ciągu kilku godzin lub dni.

Do natychmiastowej dyspozycji w USA jest blisko 10 milionów jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson. Łącznie preparatem tym zaszczepiono w USA około 8 milionów osób.

15 przypadków na 6,5 mln zaszczepionych

W pierwszej połowie kwietnia FDA oraz CDC zaleciły wstrzymanie szczepień z użyciem produktu Johnson&Johnson z uwagi na wystąpienie 6 przypadków rzadkich zakrzepów krwi wśród 6,8 mln zaszczepionych osób. Jak dotąd potwierdzono 15 przypadków zakrzepów, każdy z nich u kobiet. Ta liczba oznacza, że zakrzepy wystąpiły u 0,00023 proc. zaszczepionych. Wielokrotnie wyższe ryzyko zakrzepów krwi występuje w przebiegu COVID-19, czy - jeszcze częstsze - przy przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej. 

Na skutek tego zalecenia szczepienia preparatem Johnson&Johnson zawieszono w większości punktów Stanach Zjednoczonych. 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: