Duda pochwalił się rejestracją na szczepienie. "A Ty?"

Prezydent Andrzej Duda poinformował w mediach społecznościowych, że zarejestrował się na szczepienie przeciwko koronawirusowi. "Dzisiaj dzień naszego rocznika, właśnie zarejestrowałem się na szczepienie, a Ty?" - napisał na Twitterze.

"Dzisiaj dzień naszego rocznika. Właśnie zarejestrowałem się na szczepienie przeciw COVID19. A Ty?!?" - napisał w piątek na Twitterze prezydent Andrzej Duda. We wtorek podobną informacją pochwalił się natomiast premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda zarejestrował się na szczepienie przeciwko koronawirusowi

23 kwietnia ruszyły zapisy na szczepienia przeciwko koronawirusowi dla osób urodzonych w 1972 r. Zgodnie z nowym harmonogramem, za kilka dni do rejestracji przystępować będą po dwa nowe roczniki każdego dnia, a w maju już po trzy. 

24 kwietnia rejestracja otworzy się dla rocznika 1973. Dzień później na szczepienie będą mogły zapisać się już dwa roczniki: 1974. i 1975.

Zobacz wideo Czy osoba zaszczepiona dwiema dawkami szczepionki może transmitować wirusa?

Ja w ogóle nie jestem zwolennikiem, jeżeli ktoś operuje igłą w okolicach moich ramion

Pod koniec marca prezydent Andrzej Duda oświadczył w Radiu Katowice, że decydowałby się na "zaszczepienie każdym z preparatów, które są w tej chwili proponowane w Polsce". Dlatego, że - jak dodał - "żaden z nich w rzeczywistości nie powoduje w jakimś istotnym stopniu, mówię tutaj statystycznie, bardzo negatywnych skutków".

Pod koniec ubiegłego roku Duda informował natomiast, że jeśli zaszczepi się przeciw koronawirusowi, to "w ostatniej kolejności", ponieważ przeszedł COVID-19. Zaznaczał też, że szczepienie nie powinno być obowiązkowe, ale "dobrze byłoby, aby jak największa część społeczeństwa uodporniła się na koronawirusa". - Ja w ogóle nie jestem zwolennikiem, jeżeli ktoś operuje igłą w okolicach moich ramion, przedramion czy jakiejkolwiek części ciała. Taka jest prawda i wszyscy, którzy pobierali ode mnie krew, wiedzą o tym. Są takie sytuacje, gdy czy ktoś jest entuzjastą szczepień, czy nie jest, powinien takiej akcji [szczepień - red.] się poddać - mówił również prezydent. 

Niejasności wobec stosunku Dudy do szczepień rozpoczęły się podczas kampanii wyborczej. - Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek obowiązkowych szczepień. (...) Szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe - powiedział podczas debaty w Końskich Andrzej Duda. Później tłumaczył, że choć powiedział "jakichkolwiek", to chodziło o szczepienia na koronawirusa, a nie choroby, na które obecnie istnieje obowiązek szczepień, jak polio czy gruźlica.

Więcej o: