Resort zdrowia: Apelujemy o jeszcze trochę cierpliwości i odpowiedzialność w trakcie majówki

- Mimo spadków zakażeń musimy na siebie uważać. Doceniając odpowiedzialność, która doprowadziła nas do tych spadków, apelujemy o jeszcze trochę cierpliwości i zachowanie tej odpowiedzialności w trakcie najbliższego weekendu i majówki - powiedział podczas briefingu prasowego rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Jeśli chcemy mieć tę perspektywę większego luzowania obostrzeń, to musimy w najbliższym tygodniu być odpowiedzialni. Tak, by ten majowy weekend nie przysporzył nam zbyt wielu problemów. I żeby nie spowodował wstrzymania procesu znoszenia restrykcji. Spędźmy te najbliższe dni w dość dużej odpowiedzialności, dzięki czemu będziemy mogli wyjść z trzeciej fali i cieszyć się z wiosny oraz nadchodzących wakacji - mówił Andrusiewicz.

Zobacz wideo Poluzowania obostrzeń w części województw. Wraca część usług i nauczanie hybrydowe

Przekazał też, że obecnie w polskich szpitalach zajętych jest ok. 28 tys. łóżek covidowych, czyli 63 proc. całej bazy. Jedynie na Śląsku obłożenie miejsc dla pacjentów z COVID-19 przekracza 70 proc. - Choć to zauważalny spadek, należy pamiętać, że wciąż są to duże liczby.

Mniejsze spadki obserwujemy natomiast w liczbie zajętych respiratorów. Widać więc, że wielu pacjentów trafia do szpitali w ciężkim stanie, choć i ten wskaźnik zmniejsza się - mówił, dodając, że w szpitalach zajętych jest w tej chwili 71 proc. respiratorów.

Podkreślił też, że wśród osób, które zakaziły się koronawirusem w ciągu ostatniego miesiąca, największy odsetek - 19 proc. - stanowiły osoby w przedziale 31-40 lat.

Andrusiewicz: Konferencja ws. obostrzeń jeszcze przed majówką

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapowiedział też, że jeszcze przed długim weekendem majowym odbędzie się konferencja Adama Niedzielskiego dotycząca obostrzeń. 

- Minister zdrowia wraz z premierem i rządowym zespołem zarządzania kryzysowego wypracowują plan obostrzeń. Tak, by każdy z obywateli wiedział, jakie mamy możliwości w zakresie np. luzowania restrykcji. Liczmy, że w połowie przyszłego tygodnia właśnie taka wielotygodniowa perspektywa zostanie przedstawiona - zapowiedział Andrusiewicz.

Więcej o: