Czarnek: Jest szansa, że w maju wszyscy uczniowie będą mogli powrócić do nauki stacjonarnej

- Jeśli dynamika spadkowa pandemii, jaką obserwujemy od kilkunastu dni, utrzyma się przez kolejne, to maj będzie tym miesiącem, kiedy wszyscy uczniowie będą mieli szansę wrócić do nauczania stacjonarnego. W przyszłym tygodniu będziemy podawać w tej sprawie informacje - podkreślił w piątek w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister przypomniał, że od następnego poniedziałku najmłodsi uczniowie wracają do szkół w systemie hybrydowym w 11 województwach.

Szkoła / Zdjęcie ilustracyjnePowrót dzieci do szkół. Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie

Koronawirus. Czarnek nie wyklucza, że nauka stacjonarna powróci w pełnym wymiarze już w maju

Dodał, że jeśli tendencja spadkowa w epidemii utrzyma się i wskaźniki na to pozwolą, to jest szansa, że w maju wszyscy uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej. W przyszłym tygodniu mają zapadać w tej sprawie decyzje.

- Jeśli tendencja spadkowa będzie się utrzymywać, to są szanse na to, by otwierać kolejne województwa i przechodzić do jeszcze pełniejszej formy stacjonarnego nauczania - powiedział w Polskim Radiu 24.

Zobacz wideo Poluzowania obostrzeń w części województw. Wraca część usług i nauczanie hybrydowe

Szef resortu edukacji i nauki zaznaczył, że do otwierania szkół resort podchodzi ostrożnie, ale sytuacja też jest w tej chwili inna, ponieważ zaszczepiono ponad 500 tys. nauczycieli, a dodatkowo trwają szczepienia populacyjne. Do zaszczepiania - jak powiedział minister dalej - pozostało jeszcze około 120 tys. personelu administracji szkolnej.

Dodał też, że matury i egzaminy ósmoklasistów odbędą się w tym roku bez przeszkód, w zaplanowanym terminie i na podstawie wymogów egzaminacyjnych. Natomiast zapowiadane dodatkowe zajęcia, by nadrabiać zaległości, które powstały w wyniku zdalnej edukacji dla uczniów mają być uruchamiane w maju, czerwcu, a potem mają być kontynuowane we wrześniu.

PAP, autorzy: Klaudia Torchała/tor/krap/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: