Powrót dzieci do szkół. Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie. "Szkoła się odradza"

Podpisałem rozporządzenie, które od poniedziałku przyszłego tygodnia pozwala na pójście do nauki stacjonarnej dzieciom klas I-III w 11 województwach - powiedział w czwartek szef Ministerstwa Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Od 26 kwietnia część obostrzeń zostanie poluzowana w 11 województwach o najmniejszej średniej dziennej liczbie zakażeń. Otwarte będą w nich salony fryzjerskie i kosmetyczne, a dzieci z klas I-III szkoły przejdą na nauczanie hybrydowe. Inne ograniczenia pozostaną.

Zobacz wideo Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? "Nie mamy dobrego rozwiązania"

Przemysław Czarnek o "dużej szansie na powrót do nauki stacjonarnej wszystkich uczniów"

- Przed momentem, dosłownie pięć minut temu, podpisałem rozporządzenie, które od poniedziałku przyszłego tygodnia pozwala na pójście do nauki stacjonarnej dzieciom I-III w jedenastu województwach, w tym m.in. woj. warmińsko-mazurskim i właśnie mazowieckim - powiedział w czwartek w Telewizji Republika minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Dodał, że "szkoła się odradza". - Mamy rzeczywiście już okoliczności pandemiczne, które pozwalają na powrót do nauki stacjonarnej, a zatem realizuje się ten scenariusz, który od kilku tygodni zakładaliśmy, że jeszcze w kwietniu będzie możliwość powrotu do nauki stacjonarnej - przynajmniej stopniowo" - zastrzegł Czarnek.

Niedzielski: Z całą pewnością można już powiedzieć, że III fala pandemii słabnieNiedzielski o III fali pandemii: Z całą pewnością można powiedzieć, że słabnie

- Jesteśmy również przekonani, że jeżeli dynamika spadku zakażeń się utrzyma, to maj będzie tym miesiącem, w którym istnieje bardzo duża szansa na powrót do nauki stacjonarnej wszystkich uczniów, wszystkich szkół w całej Polsce - dodał. Podkreślił, że wszystko zależy od sytuacji pandemicznej.

Od 26 kwietnia w 11 województwach nauka hybrydowa dla uczniów klas I-III szkół podstawowych

Od 26 kwietnia w 11 województwach wprowadzona zostanie w klasach I-III szkół podstawowych nauka w systemie hybrydowym (część uczniów będzie uczyć się stacjonarnie, a część zdalnie). Chodzi o woj. podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie i o małopolskie.

W pozostałych pięciu regionach uczniowie klas I-III szkół podstawowych nadal będą uczyć się zdalnie. Tak samo uczniowie starszych klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego nadal będą uczyć się zdalnie.

Przemysław Czarnek odznaczył medalem Komisji Edukacji Narodowej dyrektora szkoły w Łodzi Dariusza Jakóbka.Czarnek odznaczył dyrektora szkoły. Zakazał używania symbolu błyskawicy

Uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy w styczniu wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, od 22 marca uczą się zdalnie. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie od 26 października ub.r.

Od poniedziałku 19 kwietnia, po trzech tygodniach przerwy, znów w całym kraju działają przedszkola, oddziały wychowania przedszkolnego - zerówki i inne formy wychowania przedszkolnego.

Autor: Szymon Zdziebłowski (PAP).

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: