Obostrzenia na maj. Komunie dozwolone? Rzecznik rządu Piotr Müller komentuje

Zbliża się maj, miesiąc komunii i wesel. Wkrótce rząd ma przedstawić, jakie obostrzenia będą obowiązywały w następnym miesiącu, a minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że będą dotyczyły między innymi komunii. Rzecznik rządu Piotr Müller mówił o wstępnych planach związanych z organizacją tych uroczystości.

Piotr Müller, rzecznik rządu, skomentował w rozmowie z wp.pl oczekiwane zmiany w obostrzeniach, które będą obowiązywać w maju i wpłyną między innymi na organizację uroczystości komunijnych w kościołach. 

Zobacz wideo https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-obostrzenia-w-polsce-rzecznik-rzadu-o-organizacji-komunii/ll10ekw,79cfc278

Komunie święte. Kiedy będzie można je organizować?

Minister zdrowia Adam Niedzielski sugerował wcześniej, że maj daje lepszą perspektywę, jeśli chodzi o komunie i wesela, a niektóre archidiecezje zaczęły już przygotowania do tegorocznych uroczystości komunijnych dla dzieci. Zbliża się więc moment, w którym rząd będzie musiał podjąć konkretne decyzje dotyczące organizacji tych wydarzeń. 

Rzecznik rządu Piotr Müller mówił w programie "Tłit" w wp.pl, że limity osób, które obecnie obowiązują w miejscach kultu religijnego, będą wraz ze zmniejszającą się liczbą zakażeń zmieniane i zwiększane, co przełoży się na możliwość organizacji uroczystości komunijnych. Müller zasugerował, że modyfikacje obecnych obostrzeń mogą mieć charakter regionalny.

Zgodnie z bieżącymi restrykcjami w kościele może przebywać 1 osoba na 20 metrów kwadratowych, przy zachowaniu dystansu 1,5 metra między osobami, jest także obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa.

W przyszłym tygodniu rząd ma przedstawić decyzje dotyczące restrykcji na maj. Adam Niedzielski wspomniał na środowej konferencji prasowej, że w planie zostaną ujęte również komunie, wesela i inne wydarzenia. 

Luzowanie obostrzeń a sytuacja epidemiologiczna

Rzecznik rządu podkreślił w rozmowie z wp.pl, że luzowanie obostrzeń będzie miało miejsce, jeśli tylko pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna, która wydaje się stopniowo poprawiać.

Systematycznie nowe zakażenia maleją. Poprawia się również sytuacja w szpitalach. Widzimy też wyraźny spadek badań zlecanych przez lekarzy POZ

- mówił na środowej konferencji prasowej minister Adam Niedzielski.

Więcej o: