Niedzielski zapowiada poluzowanie obostrzeń w 11 województwach. Zmiany będą obowiązywać od poniedziałku

Od 26 kwietnia w 11 województwach w klasach 1-3 będzie obowiązywać nauczanie hybrydowe, zostanie również wznowiona działaność m.in. zakładów fryzjerskich i kosmetycznych - ogłosił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Tekst jest aktualizowany

- Dzisiejsza liczba zakażeń wynosząca blisko 14 tys. oznacza kontynuację trendu spadkowego, jeśli chodzi o nowe zachorowania - skomentował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że poprawia się sytuacja w szpitalach, a obłożenie łóżek zmniejsza się.

- Wczoraj zmniejszenie liczby łóżek przekroczyło wartość 1,2 tys. - dodał.

Koronawirus (zdjęcie ilustracyjne)Ministerstwo Zdrowia: 13 926 zakażeń koronawirusem i 740 ofiar śmiertelnych

- Pozytywne sygnały idą ze strony badań i testów. Liczba badań maleje, chociaż utrzymuje się wysoko. Widzimy bardzo wyraźny spadek pod względem liczby badań zlecanych przez lekarzy POZ. Jeśli spojrzymy na dwa ostatnie tygodnie, to mamy do czynienia z redukcją zleceń o blisko jedną trzecią - wyliczał Adam Niedzielski.

Minister dodał, że "pewne apogeum, jeśli chodzi o liczbę nowych zakażeń, mamy za sobą". - Również za sobą mamy apogeum hospitalizacji - zaznaczył szef resortu zdrowia.

- Cały czas zarówno poziom zakażeń, jak i poziom hospitalizacji utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie - podkreślił Adam Niedzielski. - Wydaje się, że apogea w zakresie liczby zachorowań, hospitalizacji, jak i zgonów, mamy za sobą - powtórzył.

Minister przekazał, że w regionach panuje zróżnicowana sytuacja, choć we wszystkich obserwowane są spadki. - Nadal mamy regiony, w których sytuacja, jeśli chodzi o liczbę zakażeń, jest trudna. Do tych regionów należy woj. śląskie, gdzie wskaźnik średniej dziennej liczby zakażeń waha się w granicach 50 [na 100 tys. - red.], w drugiej kolejności mamy woj. dolnośląskie - 46,5, w dalszej kolejności mamy woj. wielkopolskie i łódzkie, które mają te wskaźniki rzędu 40 i więcej oraz woj. opolskie z poziomem 38,3 - wyliczał.

Lepsza sytuacja występuje m.in. w woj. podlaskim, gdzie wskaźnik wynosi 22,2, w. podkarpackim - 22,5 i woj. warmińsko-mazurskim - 23,7. Średnia dla kraju to 36,3.

Obłożenie łóżek w kraju to średnio 67 proc.

Zobacz wideo Czy po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki można przyjąć drugą dawkę innej firmy?

Koronawirus. Adam Niedzielski o obostrzeniach

- Jeżeli chodzi o województwa, gdzie mamy sytuację trudną, czyli woj. śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie, to utrzymujemy w nich obowiązujące dotychczas obostrzenia - ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski.

- W pozostałych województwach wykonujemy dwa wyraźne kroki: przywracamy edukację hybrydową w klasach 1-3 - poinformował. Zmiany mają obowiązywać od poniedziałku 26 kwietnia.

- Drugie zagadnienie to działalność usług: branża beauty, fryzjerach, kosmetyczkach. Również od 26 kwietnia przywracamy funkcjonowanie salonów urody, fryzjerskich, kosmetycznych - dodał.

- Jest to krok bardzo ostrożny, jesteśmy cały czas w sytuacji bardzo dużego obłożenia szpitali - zaznaczył szef resortu zdrowia.

Adam Niedzielski zapowiedział, że w przyszłym tygodniu (w środę 28 kwietnia) ma zostać przedstawiony bardziej szczegółowy plan dotyczący "różnych branż gospodarki", m.in. branży gastronomicznej, hotelarskiej, a także organizacji przyjęć komunijnych oraz innych uroczystości. Minister ma wówczas odnieść się także do kwestii noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

- Po weekendzie majowym najprawdopodobniej otworzymy miejsca kultury - mówił Adam Niedzielski.

Janina OchojskaJanina Ochojska: Szczepmy się. To jest naprawdę bezpieczne

Koronawirus. Sytuacja w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę przed południem, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono 13926 przypadków koronawirusa. Zmarło 740 chorych, wśród których 539 miało też inne schorzenia. W ciągu doby wyzdrowiało ponad 12,5 tysiąca zakażonych. Od wczoraj wykonano prawie 80,3 tysiąca testów na obecnośc koronawirusa.

Najwięcej przypadków wirusa odnotowano w województwach: śląskim, mazowieckim i wielkopolskim. Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 2 718 493 przypadki koronawirusa. Zmarły 63473 osoby.