Jest zmiana w rozporządzeniu. Niewykorzystane szczepionki dla wszystkich chętnych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, na mocy którego niewykorzystane dawki szczepionek przeciwko COVID-19 będą mogły otrzymać wszystkie chętne osoby. Warunkiem jest ukończenie 18 lat i wcześniejsze zadeklarowanie chęci zaszczepienia się.
Zobacz wideo Jak wiele osób zaszczepionych w Polsce miało niepożądane odczyny poszczepienne?

Rozporządzenie ws. niewykorzystanych dawek szczepionek opublikowano w Dzienniku Ustaw we wtorek wieczorem. Reguluje ono kwestię przyznawania szczepionek osobom spoza kolejki w przypadku "zaistnienia ryzyka zmarnowania dawki" ("W sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się szczepienie osób innych niż określone w ust. 1, które ukończyły 18 lat"). Od tej pory szczepionkę w takiej sytuacji będą mogły przyjąć wszystkie osoby pełnoletnie, które między styczniem a marcem zadeklarowali chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19 na stronie gov.pl lub zostały zarejestrowane w swojej turze na konkretny termin. 

Rozporządzenie wchodzi w życie w środę.

Zmiany zapowiadał Michał Dworczyk

O zmianie w rozporządzeniu informował w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. - Te zasady do tej pory były obwarowane nieco mocniejszymi restrykcjami. Teraz je rozluźniamy, bo jesteśmy na tym etapie szczepienia, na którym trzeba odpowiadać na aktualną sytuację, dostosowując się też do aktualnych możliwości jeśli chodzi o dostęp i liczbę preparatów - podkreślił. Zaznaczył, że realizując wytyczne premiera Mateusza Morawieckiego, rząd przyspiesza z jednej strony zapisy na konkretne terminy szczepień, a z drugiej strony zmienia też system tak, żeby elastycznie dostosowywał się do aktualnej sytuacji, aby Polacy jak najłatwiej mogli się szczepić.

Więcej o: