Nieoficjalnie: Częściowe otwarcie gospodarki od 26 kwietnia. Na liście m.in. salony fryzjerskie i sklepy meblarskie

W środę rząd ma ogłosić otwarcie niektórych gałęzi gospodarki. Wznowić działalność mają m.in. salony fryzjerskie, kosmetyczne i meblarskie, a dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych mają przejść na naukę w systemie hybrydowym - ustaliła nieoficjalnie Wirtualna Polska. Zniesienie obostrzeń ma nastąpić w poniedziałek 26 kwietnia.

Obecnie obowiązujące obostrzenia ogłoszono 14 kwietnia. Wówczas podano, że pozostaną w mocy do 25 kwietnia. Wyjątkiem są hotele - te mają pozostawać zamknięte do 3 maja włącznie. W najbliższą środę odbędzie się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, po którym rząd ma przekazać informacje na temat obostrzeń epidemicznych w kraju i planów ich luzowania. Jak nieoficjalnie dowiedziała się Wirtualna Polska, w poniedziałek 26 kwietnia ma zostać wznowiona działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i urody oraz wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych i sklepów meblarskich. Do szkół w systemie hybrydowym mają wrócić uczniowie z klas 1-3 szkół podstawowych. Ma również powrócić możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu do 50 osób.

- W porównaniu do ostatnich tygodni, w skali całego kraju mamy mniejszą ilość zajętych w szpitalach łóżek dla pacjentów z COVID-19, zmniejszyła się też liczba zajętych respiratorów. Mamy wykonanych ponad 9 milionów szczepień. To są drobne, ale ważne kroki, które wykonujemy na froncie walki z epidemią - powiedziała w rozmowie z WP osoba z rządowych kręgów.

Zobacz wideo Czy ozdrowieńcom wystarczy jedna dawka szczepionki?

Rząd ma postawić na regionalizację

Jak wcześniej informowaliśmy, rząd najprawdopodobniej zdecyduje się na wprowadzenie regionalizacji. Oznacza to, że na Podlasiu oraz Podkarpaciu może dojść szybciej do luzowania obostrzeń, natomiast na Śląsku oraz Dolnym Śląsku prawdopodobnie zostaną one przedłużone. Dlaczego regionalizacja? Chodzi o dynamikę nowych zakażeń w poszczególnych województwach, a także o obłożenie szpitali. Na terenie całego kraju sytuacja jest bowiem dość mocno zróżnicowana.