Krótsza izolacja po zakażeniu koronawirusem? Ministerstwo Zdrowia przedstawiło nowy projekt do konsultacji

Resort zdrowia skierował do konsultacji projekt, który zakłada nowe zasady izolacji po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Jedna ze zmian przewiduje, że domowa kwarantanna mogłaby się zakończyć po dobie bez gorączki i bez stosowania leków przeciwgorączkowych.

Projekt dotyczy zmian w rozporządzeniu w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego. W poniedziałek (19 kwietnia) został on skierowany do konsultacji.

Zobacz wideo Jak wiele osób zaszczepionych w Polsce miało niepożądane odczyny poszczepienne?

Nowy projekt resortu zdrowia zakłada skrócenie czasu izolacji po ustąpieniu objawów COVID-19

Zgodnie z projektem Ministerstwa Zdrowia zakończenie izolacji po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 będzie mogło nastąpić m.in. po 24 godzinach bez gorączki, bez używania leków przeciwgorączkowych i z poprawą kliniczną stanu zdrowia danego chorego. U pacjentów z objawami klinicznymi izolacja miałaby się kończyć nie wcześniej, niż po 10 dniach od wystąpienia objawów COVID-19.

W uzasadnieniu napisano, że zmiany dotyczące okresu i warunków zakończenia izolacji wynikają z rekomendacji, jakie przedstawiła Rada Medyczna do spraw COVID-19 współpracująca z Radą Ministrów. Zmiany mają odpowiadać też sytuacji epidemiologicznej.

Dr Grzesiowski: Jeśli jesteśmy sami na ulicy, maseczka nie ma sensuDr Grzesiowski: Jeśli jesteśmy sami na ulicy, maseczka nie ma sensu

"Projekt rozporządzenia przewiduje, iż wejdzie ono w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, ze względu na konieczność pilnego wdrożenia rozwiązań zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Koronawirus w Polsce - jakie są dotychczasowe zasady izolacji? 

Izolacja domowa dotyczy osób, które otrzymały pozytywny wynik testu na koronawirusa SARS-CoV-2, chyba że zostały one skierowane do izolatorium lub poddane hospitalizacji. Czas trwania izolacji zależy od stanu zdrowia pacjenta (a dokładniej od objawów klinicznych COVID-19) oraz decyzji lekarza POZ czy lekarza sprawującego opiekę nad pacjentem w szpitalu.

Po siedmiu dniach izolacji domowej lekarz kontaktuje się z pacjentem i ustala, kiedy wystąpiły i ustąpiły objawy (kiedy ostatnio miał gorączkę, kaszel i duszności). Na tej podstawie określa, jak długo ma trwać izolacja. Informacja ta znajdzie się później także w Internetowym Koncie Pacjenta. Zgodnie z obecnymi regulacjami, izolacja kończy się po trzech dniach bez objawów, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia pierwszych symptomów COVID-19.

Pacjent bezobjawowy po siedmiu dniach od wykonania testu również rozmawia z lekarzem POZ. Jeśli nie pojawiły się u niego żadne objawy COVID-19, to osoba taka kończy izolację po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego, dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2.

Pan Mirosław zmarł, bo nie zrobiono mu badań. Siedem lat później sąd uznał winę lekarzy. Kary nie będzie (zdjęcie ilustracyjne)Zmarł, bo nie zrobiono mu badań. Winni lekarze, ale kary nie będzie

Więcej o: