Krótsza izolacja po zakażeniu koronawirusem? Ministerstwo Zdrowia przedstawiło nowy projekt do konsultacji

Resort zdrowia skierował do konsultacji projekt, który zakłada nowe zasady izolacji po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Jedna ze zmian przewiduje, że domowa kwarantanna mogłaby się zakończyć po dobie bez gorączki i bez stosowania leków przeciwgorączkowych.

Projekt dotyczy zmian w rozporządzeniu w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego. W poniedziałek (19 kwietnia) został on skierowany do konsultacji.

Zobacz wideo Jak wiele osób zaszczepionych w Polsce miało niepożądane odczyny poszczepienne?

Nowy projekt resortu zdrowia zakłada skrócenie czasu izolacji po ustąpieniu objawów COVID-19

Zgodnie z projektem Ministerstwa Zdrowia zakończenie izolacji po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 będzie mogło nastąpić m.in. po 24 godzinach bez gorączki, bez używania leków przeciwgorączkowych i z poprawą kliniczną stanu zdrowia danego chorego. U pacjentów z objawami klinicznymi izolacja miałaby się kończyć nie wcześniej, niż po 10 dniach od wystąpienia objawów COVID-19.

W uzasadnieniu napisano, że zmiany dotyczące okresu i warunków zakończenia izolacji wynikają z rekomendacji, jakie przedstawiła Rada Medyczna do spraw COVID-19 współpracująca z Radą Ministrów. Zmiany mają odpowiadać też sytuacji epidemiologicznej.

"Projekt rozporządzenia przewiduje, iż wejdzie ono w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, ze względu na konieczność pilnego wdrożenia rozwiązań zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Koronawirus w Polsce - jakie są dotychczasowe zasady izolacji? 

Izolacja domowa dotyczy osób, które otrzymały pozytywny wynik testu na koronawirusa SARS-CoV-2, chyba że zostały one skierowane do izolatorium lub poddane hospitalizacji. Czas trwania izolacji zależy od stanu zdrowia pacjenta (a dokładniej od objawów klinicznych COVID-19) oraz decyzji lekarza POZ czy lekarza sprawującego opiekę nad pacjentem w szpitalu.

Po siedmiu dniach izolacji domowej lekarz kontaktuje się z pacjentem i ustala, kiedy wystąpiły i ustąpiły objawy (kiedy ostatnio miał gorączkę, kaszel i duszności). Na tej podstawie określa, jak długo ma trwać izolacja. Informacja ta znajdzie się później także w Internetowym Koncie Pacjenta. Zgodnie z obecnymi regulacjami, izolacja kończy się po trzech dniach bez objawów, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia pierwszych symptomów COVID-19.

Pacjent bezobjawowy po siedmiu dniach od wykonania testu również rozmawia z lekarzem POZ. Jeśli nie pojawiły się u niego żadne objawy COVID-19, to osoba taka kończy izolację po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego, dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2.

Więcej o: