Co z komuniami w maju? Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: Może komunie, może wesela. Nie wykluczam

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, przewiduje, że w maju będzie można organizować imprezy rodzinne: wesela, komunie. Optymistycznie nastraja go spadająca liczba zakażeń, choć uchyla się od podawania jakichkolwiek terminów.
Zobacz wideo Czy powrót do tzw. pełnej normalności jest możliwy jeszcze w 2021 roku?

Mówiąc o sytuacji epidemicznej podczas konferencji prasowej we wtorek (20 kwietnia), rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że odnotowany został spadek zakażeń koronawirusem.

 - Mamy wynik poniżej 10 tys. zakażeń - tydzień do tygodnia. Jeśli zestawiamy te dane, mamy spadek rzędu 27 proc. - mówił Andrusiewicz. Jego zdaniem, trend spadkowy nie został zakłócony przez święta wielkanocne. 

Spadki zakażeń są szczególnie widoczne w województwach: podkarpackim, warmińsko-mazurskim czy podlaskim, gdzie wynoszą one 25 na 100 tys. mieszkańców. Niestety, w województwie dolnośląskim sytuacja nadal jest poważna, ponieważ notuje się tam 50 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. 

Co z komuniami? Wojciech Andrusiewicz odpowiada

Stopniowa poprawa sytuacji epidemicznej daje nadzieję na niewielkie luzowanie obostrzeń epidemicznych. Zdaniem rzecznika resortu zdrowia są szanse na to, że już w maju będziemy mieli możliwość organizowania rodzinnych imprez

Być może w maju będziemy mogli sobie pozwolić na imprezy rodzinne w większym gronie, w tym wesela. Pamiętajmy, że maj to też sezon komunii. Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie na tyle dobra, a tej sytuacji epidemicznej będzie towarzyszył spadek zajętości łóżek szpitalnych i łóżek respiratorowych, nie wykluczamy takiej możliwości. Ale dziś za wcześnie jest podawać jakiekolwiek daty w tym zakresie

- mówił Andrusiewicz. 

Będzie regionalizacja obostrzeń? Minister Adam Niedzielski jest za

Na pytanie, czy rząd zdecyduje się na wprowadzenie regionalizacji obostrzeń, odpowiedział, że z pewnością taka opcja będzie rozważana. Na temat takiego sposobu otwierania gospodarki wypowiedział się minister zdrowia Adam Niedzielski, który jest zwolennikiem regionalizacji obostrzeń. Podkreślał fakt, że na terenie całego kraju sytuacja dot. obłożenia szpitali czy ilości nowych przypadków zakażenia jest bardzo zróżnicowana, dlatego byłoby to dobre rozwiązanie. 

Szef resortu zdrowia przedstawił również harmonogram stopniowego otwierania gospodarki. Jak przyznał, absolutnym priorytetem jest edukacja, na samym końcu kolejki umieścił gastronomię oraz branżę fitness. 

Czytaj więcej: Nowe decyzje dot. luzowania obostrzeń już w środę. Czego można się spodziewać?>>>

Więcej o: