Nowe decyzje dot. luzowania obostrzeń już w środę. Czego można się spodziewać?

Ministerstwo Zdrowia ogłosi w środę 21 kwietnia decyzje dotyczące luzowania obostrzeń. Z nieoficjalnych ustaleń wynika, że rząd ma postawić na regionalizację. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, kiedy i w jakiej kolejności otwierane będą kolejne gałęzie gospodarki.
Zobacz wideo Czy powrót do tzw. pełnej normalności jest możliwy jeszcze w 2021 roku?

W środę 21 kwietnia odbędzie się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, po którym rząd ma przekazać informacje na temat obostrzeń epidemicznych w kraju i planów ich luzowania. Decyzja zostanie podjęta "na podstawie danych, które spłyną z dzisiejszego dnia" - mówił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller w RMF FM. Dziennikarze nieoficjalnie ustalili, jakich decyzji możemy się spodziewać.

Ministerstwo Zdrowia przekaże nowe informacje na temat obostrzeń

Według nieoficjalnych informacji RMF FM rząd prawdopodobnie zdecyduje się na wprowadzenie regionalizacji. Istnieje możliwość, że na Podlasiu oraz Podkarpaciu szybko dojdzie do luzowania rygorów, natomiast na Śląsku oraz Dolnym Śląsku prawdopodobnie obostrzenia zostaną przedłużone. 

Decyzja dotycząca regionalizacji obostrzeń ma być podyktowana dynamiką nowych zakażeń koronawirusem w poszczególnych województwach, a także obłożeniem szpitali. Na terenie całego kraju sytuacja jest bowiem dość mocno zróżnicowana. 

Minister zdrowia Adam Niedzielski podał harmonogram otwierania gospodarki

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas rozmowy z Beatą Lubecką w Radiu Zet został zapytany między innymi o to, kiedy możemy spodziewać się odmrażania gospodarki. Jak stwierdził, realnym czasem na znoszenia obostrzeń będzie przełom maja i czerwca. Jak będzie wyglądał harmonogram?

- Najważniejsze, z punktu widzenia zdrowia publicznego, jest przywracanie edukacji. Absolutny priorytet. Czy w całym kraju - jeszcze jest dyskusja, ale ja jestem zwolennikiem uwzględnienia różnic regionalnych. Na razie tylko klasy I-III - mówił Adam Niedzielski w Radiu Zet.

Jak dodał szef resortu zdrowia, razem z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem planują przywrócenie całej edukacji jeszcze przed wakacjami.

- W następnej kolejności będą pewnie przywrócone drobne usługi, później może handel wielkopowierzchniowy, w perspektywie są też hotele, a na końcu restauracje i fitness - mówił.

Siłownie oraz restauracje są na końcu kolejki, ponieważ, jak przekonywał minister, to one najbardziej przyczyniają się do rozprzestrzeniani wirusa

- Trzeba pamiętać, że nie możemy po trzeciej fali zafundować sobie czwartej fali zachorowań. To nie jest ten czas, by podejmować decyzje luzujące. Trzeba poczekać, by sytuacja wróciła do normalności również w zakresie sektora medycznego - podkreślał minister Niedzielski. 

Więcej o: