Szczepienia przeciw COVID-19 dla 16-latków? Michał Dworczyk odpowiada

Michał Dworczyk, szef KPRM ogłosił na wtorkowej konferencji prasowej zmiany dotyczące harmonogramu szczepień. Padło pytanie dotyczące szczepień dla 16-latków - koncern Pfizer teoretycznie dopuścił tę grupę wiekową do przyjmowania preparatu przeciwko koronawirusowi. Dworczyk wyjaśnił, co planuje rząd w związku ze szczepieniami dla osób niepełnoletnich.

Michał Dworczyk już w poniedziałek zapowiadał, że nastąpią zmiany w harmonogramie szczepień. Jedną z nich jest otwarcie rejestracji dla wszystkich osób pełnoletnich, które będą chciały przyjąć preparat przeciwko COVID-19. Szef KPRM wyjaśnił również, co z młodszymi rocznikami.

Zobacz wideo Do kogo trafi szczepionka Johnson&Johnson?

Pfizer dla 16-latków. Michał Dworczyk komentuje

Na konferencji padło pytanie dotyczące osób, które jeszcze nie skończyły 18 roku życia, a które według koncernu Pfizer mogą bezpiecznie przyjąć preparat.

DLOKRSzczepienia przeciw COVID-19. Rusza rejestracja dla urodzonych w 1969 roku

Szczepionka Pfizera została dopuszczona dla osób od 16. roku życia, ale póki co nasz narodowy program obejmuje osoby od 18. roku życia, choć rada na pewno będzie pracować nad tym, by poszerzyć tę grupę

- odpowiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dworczyk ogłosił, że rząd planuje, aby od 10 maja każdy obywatel, który skończył 18 lat, mógł otrzymać e-skierowanie na szczepienie przeciwko koronawirusowi. Dzięki zapisom dla wszystkich pełnoletnich osób rządzący chcą, aby najpóźniej do sierpnia tego roku mógł się zaszczepić każdy, kto wyrazi taką chęć. - Mamy rosnącą nadzieję, że może to być nawet wcześniej, zależy to od liczby szczepionek, które przyjadą do Polski - mówił.

Szczepienia na koronawirusa w Polsce

W Polsce wykonano do tej pory około 9 milionów szczepień przeciwko COVID-19. Michał Dworczyk przedstawił we wtorek zmieniony harmonogram szczepień na następne tygodnie. Od poniedziałku 26 kwietnia do niedzieli 9 maja każdego dnia będą mogły się rejestrować osoby z dwóch lub nawet trzech roczników.

LekarzLekarze chcą masowo wyjeżdżać za granicę. "Nigdy nie było takiej liczby wniosków"

Z kolei zapowiadane wcześniej zapisy dla osób chętnych na przyjęcie szczepionki, które ukończyły 18 lat, mają ruszyć 4 maja.

Więcej o: