Zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu? Niedzielski podał przybliżony termin

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o rządowych planach dotyczących luzowania obostrzeń - najpierw wróci nauka stacjonarna, gastronomia ruszy na końcu. Na zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu, poczekamy jeszcze około miesiąca.

Obostrzenia będą luzowane stopniowo, a decyzje dopiero mają zapaść. Minister Niedzielski zdradził natomiast w Radiu ZET, kiedy można spodziewać się zniesienia obowiązku zakrywania ust i nosa na świeżym powietrzu. 

Zobacz wideo Co z majówką? "Program szczepień nie zapewni nam jeszcze zabezpieczenia"

Kiedy zniesienie obowiązku zakrywania ust i nosa?

Minister zdrowia odniósł się do pytania o zniesienie obowiązku zakrywania ust i nosa. Maseczkę będzie można zdjąć na świeżym powietrzu "bliżej końca maja" - mówił Adam Niedzielski. Minister nie skomentował natomiast, kiedy obowiązek noszenia maseczek zostanie całkowicie zniesiony - zarówno na świeżym powietrzu, jak i w pomieszczeniach.

Szef Kancelarii Premiera Michał DworczykNowy harmonogram rejestracji na szczepienia. "Od poniedziałku przyspieszamy"

Jeśli chodzi o znoszenie obostrzeń, Niedzielski sugeruje przełom maja i czerwca, ale od razu dodaje, że niższe wskaźniki dziennych zachorowań nie są przesłanką do drastycznego luzowania obowiązujących restrykcji. 

Luzowanie obostrzeń. Edukacja stacjonarna, później handel, na końcu gastronomia

Niedzielski mówił, że znoszenie obostrzeń będzie następować stopniowo i regionalnie. Priorytetem dla rządu będzie edukacja i przywracanie nauki w trybie stacjonarnym. Niedzielski zapowiedział powrót do szkół klas I-III,  a także powrót wszystkich roczników do sal lekcyjnych jeszcze przed końcem roku szkolnego.

Minister zdrowia Adam NiedzielskiNiedzielski: Być może w maju przywrócona zostanie możliwość organizacji wesel

Kolejne branże, które mogą liczyć na wznowienie działalności to usługi, czyli między innymi fryzjerzy i branża kosmetyczna, następnie handel w sklepach wielkopowierzchniowych oraz hotele. Na końcu natomiast przyjdzie kolej na gastronomię i fitness. Niedzielski podkreślał, że decyzja o ponownym otwarciu tych branż nie nastąpi szybko.

Koronawirus w Polsce

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9246 nowych zakażeniach i o 601 zgonach z powodu koronawirusa. Liczba pacjentów w szpitalach wzrosła od poniedziałku o 361 osób i wynosi teraz 31 938 pacjentów. Spadła z kolei liczba osób, które leżą pod respiratorami. Jest ich obecnie 3287, a to 72 osoby mniej niż dnia poprzedniego.

Więcej o: