Dworczyk: Od wtorku rejestracja na szczepienia będzie uruchamiana dla większej liczby roczników

- We wtorek przedstawimy, którego dnia, które roczniki będą mogły rozpoczynać rejestrację - zapowiedział w Polsat News Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień. Jak dodał, w ramach nowego kalendarza rejestracje będą uruchamiane dla większej liczby roczników jednocześnie.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów potwierdził wcześniejszą zapowiedź premiera o tym, że do 10 maja każdy obywatel powyżej 18. roku życia będzie mieć wystawione skierowanie na szczepienie, co umożliwi zapisanie się już na konkretny termin.

Zobacz wideo Premier Morawiecki: Od 10 maja każdy, kto skończy 18 lat, będzie mógł się zarejestrować do szczepienia

Dworczyk: Rejestracja na szczepienia będzie uruchamiana dla większej liczby roczników

- Przedstawimy, którego dnia, które roczniki będą mogły rozpoczynać rejestrację. Oczywiście nie możemy zrobić tego jednego dnia - pula osób, byłaby tak duża, że żaden system, by tego nie wytrzymał - mówił Michał Dworczyk w Polsat News. Jak dodał "ma przygotowany podział na poszczególne dni", który zostanie zaprezentowany we wtorek.

Dopytywany, czy w ramach nowego kalendarza rejestracje będą uruchamianego danego dnia dla większej liczby roczników niż jeden, odparł, że "bez wątpienia będzie to więcej roczników niż do tej pory".

- Wszystko wskazuje na to, że w poniedziałek będziemy mieli przekroczoną liczbę 9 mln szczepień. Jeśli chodzi o seniorów powyżej 70. roku życia, to mamy powyżej 70 proc. osób zarejestrowanych i zaszczepionych. Natomiast jeśli chodzi o osoby w wieku 60-69 lat, to na niedzielę wieczór było około 54 proc. tej populacji - mówił pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.

Dworczyk przekazał też, że we wtorek zmienione zostanie rozporządzenie, dzięki czemu w sytuacji, w której zaistnieje realne zagrożenie zmarnowania się szczepionki, "taką szczepionkę będzie można wykorzystać, szczepiąc każdą osobę powyżej 18. roku życia".

- Te zasady do tej pory były obwarowane nieco mocniejszymi restrykcjami. Teraz je rozluźniamy, bo jesteśmy na tym etapie szczepienia, na którym trzeba odpowiadać na aktualną sytuację, dostosowując się też do aktualnych możliwości jeśli chodzi o dostęp i liczbę preparatów - tłumaczył.

Piotr Müller w punkcie szczepień w RedzikowieMüller: Do końca czerwca będziemy mieli grubo ponad 20 mln szczepień

Więcej o: