Müller: Do końca czerwca będziemy mieli grubo ponad 20 mln szczepień. Radykalnie przyspieszamy

- Punkty szczepień powszechnych służą walce z koronawirusem. Do końca czerwca będziemy mieli wykonanych grubo ponad 20 mln szczepień, do końca sierpnia wszystkie chętne osoby będą mogły się zaszczepić przeciwko COVID-19 - mówił w poniedziałek w Redzikowie (woj. pomorskie) rzecznik rządu Piotr Müller.

W hali w Redzikowie (pow. słupski), która na co dzień służy jako lodowisko, uruchomiono w poniedziałek pilotażowy punkt szczepień powszechnych. Otwarciu punktu towarzyszyła konferencja prasowa z udziałem rzecznika rządu, wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, wójta gminy Słupsk Barbary Dykier.

Zobacz wideo Premier Morawiecki: Od 10 maja każdy, kto skończy 18 lat, będzie mógł się zarejestrować do szczepienia

Rzecznik rządu: Do końca czerwca wykonamy grubo ponad 20 mln szczepień 

Müller podkreślił, że punkty szczepień powszechnych służą walce z koronawirusem. - Szczepienia to jedyna szansa na to, żeby jak najszybciej pokonać epidemię. Dlatego dzisiaj w całym kraju powstaje 16 pilotażowych punktów szczepień powszechnych. Do 10 maja każdy obywatel będzie miał uruchomioną możliwość rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19 na terenie całego kraju. To pozwoli zaszczepić do końca sierpnia wszystkie chętne osoby - powiedział Piotr Müller.

Wyraził też nadzieję, że dzięki masowym szczepieniom nastąpi szybszy powrót do normalności.

- Walka z koronawirusem odbywa się na wielu frontach. To walka, którą podejmują lekarze, ale również walka profilaktyczna, czyli możliwość zaszczepienia. Punkty szczepień powszechnych służą tej walce i mam nadzieję, że będziemy mogli ją jak najszybciej zwyciężyć. Tak jak wspomniałem, do końca sierpnia wszystkie chętne osoby w Polsce będą mogły się zaszczepić, a do końca czerwca będziemy mieli wykonanych grubo ponad 20 mln szczepień, dzięki temu, że zwiększają się dostawy szczepionek - podkreślił.

Powiedział również, że do tej pory powiat słupski miał potencjał szczepień na poziomie 3 tys. - W tej chwili będzie to 11 tysięcy dzięki temu, że zwiększone zostały dostawy do 35 punktów populacyjnych, które do tej pory funkcjonowały i dzięki temu, że powstaną dwa punkty powszechne. Radykalnie przyspieszamy z programem szczepień - wskazał Müller.

W woj. pomorskim liczba wykonywanych szczepień zwiększy się o 80 proc. 

Punkt szczepień masowych w Redzikowie powstał przy współpracy samorządu oraz Centrum Zdrowia Salus, które jest jego operatorem. Dziennie szczepionkę będzie mogło tu otrzymać 500 osób. Punkt działa przez 7 dni w tygodniu w godzinach 8-18. Rzecznik rządu podkreślił, że podobne punkty na Pomorzu powstaną m.in. w Słupsku, Lęborku, Bytowie.

Jak poinformował wojewoda pomorski, łącznie w regionie zostanie utworzonych 21 takich miejsc. - Jesteśmy przygotowani, aby zwiększyć tempo szczepień. Dotychczas w województwie pomorskim tygodniowo wykonywano ok. 100 tys. szczepień w 400 punktach. Teraz zwiększamy ten potencjał o 80 proc. - powiedział Drelich.

Wójt gminy Słupsk Barbara Dykier podkreśliła, że mieszkańcy wyczekiwali utworzenia punktu szczepień powszechnych. - Do tej pory często musieli oni wybierać się na szczepienie poza granice powiatu słupskiego, Słupska, a nawet województwa. Dziękuję za błyskawiczną decyzję o utworzeniu punktu w Redzikowie - powiedziała Dykier.

Szef kancelarii premiera, minister Michał DworczykSzczepionka może się zmarnować? Dworczyk zapowiada zmiany w rozporządzeniu

Tworzenie punktów szczepień powszechnych jest możliwe dzięki współpracy rządu z samorządami z regionu, Narodowym Funduszem Zdrowia i z urzędem wojewódzkim. Powstają one według jednolitych standardów rządowych. Koszt zakupu szczepionek i ich podania finansowany jest z budżetu państwa.

Rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 prowadzona jest zgodnie z harmonogramem Narodowego Programu Szczepień. Sposoby rejestracji to m.in. infolinia 989, e-Rejestracja dostępna na stronie pacjent.gov.pl, SMS o treści SzczepimySie na numer 880-333-333.

Punkty szczepień powszechnych to jeden z czterech nowych filarów Narodowego Programu Szczepień. Kolejne elementy to: uruchomienie punktów drive-thru, umożliwienie wykonywania szczepień przez ratowników i pielęgniarki, a także przeprowadzanie szczepień w aptekach od maja.

Obecnie w Polsce działa ok. 6500 punktów szczepień. Premier Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek podczas wizyty w punkcie szczepień masowych w Legnicy, że rząd chce, aby do 10 maja każdy dorosły obywatel mógł otrzymać e-skierowanie i mógł zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19.

PAP, autorzy: Anna Machińska/anm/mok/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: