Dworczyk: Gdyby szczepionka miała się zmarnować, będzie można zaszczepić każdą osobę

Michał Dworczyk zapowiedział, że we wtorek zostanie zmienione rozporządzenie dot. szczepień. Dzięki niemu, w razie gdyby preparat miał się zmarnować, będzie można nim zaszczepić każdą pełnoletnią osobę.

- Jutro zostanie zmienione rozporządzenie, dzięki któremu w sytuacji, w której powstaje realne zagrożenie zmarnowania się szczepionki, taką szczepionkę będzie można wykorzystać, szczepiąc każdą osobę powyżej 18-tego roku życia - powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk podczas poniedziałkowej wizyty w centrali KGHM Polska Miedź.

- Te zasady do tej pory były obwarowane nieco mocniejszymi restrykcjami. Teraz je rozluźniamy, bo jesteśmy na tym etapie szczepienia, na którym trzeba odpowiadać na aktualną sytuację, dostosowując się też do aktualnych możliwości jeśli chodzi o dostęp i liczbę preparatów - dodał. Polityk podkreślił, że realizując wytyczne premiera Mateusza Morawieckiego, rząd przyspiesza z jednej strony zapisy na konkretne terminy szczepień, a z drugiej strony zmienia też system tak, żeby elastycznie dostosowywał się do aktualnej sytuacji, aby Polacy jak najłatwiej mogli się szczepić.

Zobacz wideo Premier Morawiecki: Od 10 maja każdy, kto skończy 18 lat, będzie mógł się zarejestrować do szczepienia

Skierowania na szczepienia dla wszystkich dorosłych

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd chce, aby do 10 maja każdy pełnoletni obywatel otrzymał skierowanie na szczepienie. - I od 10 maja zapisywać się na szczepienie, tak aby najpóźniej do sierpnia, a może nawet wcześniej, każdy mógł zostać zaszczepiony, jeśli będzie chciał. Mam nadzieję, że wszyscy będą chcieli  - powiedział szef rządu. - Mamy nadzieję, że dzięki punktom szczepień powszechnych będziemy mogli nie tylko przejść do kontrofensywy, ale spowodować, że pandemia naprawdę będzie coraz mniej dokuczliwa i liczba nowych zakażeń będzie dawała nam możliwość odmrażania gospodarki. Wszyscy tęsknimy za tym dniem - podkreślił Morawiecki.

Mateusz Morawiecki Skierowania na szczepienia dla wszystkich dorosłych. Premier zdradził datę

Więcej o: