Prof. Andrzej Horban o obostrzeniach w maju: Jeszcze nie wiemy, co będziemy doradzali

Szef Rady Medycznej przy premierze prof. Andrzej Horban powiedział na antenie radia RMF FM, że rada jeszcze nie wie, co będzie doradzać rządzącym w związku z sytuacją epidemiczną. Zdaniem medyka, wszystko zależy od spadku liczby zarażeń koronawirusem i warunków pogodowych.

- Maj jest dość długi. Wszystko zależy od tego, jak będzie ewoluowała epidemia. Jeżeli będzie nam nadal rześko opadało i warunki pogodowe będą sprzyjały, to można zacząć powoli myśleć o rozmrażaniu - powiedział w rozmowie ze stacją RMF FM prof. Horban. Szef rady został zapytany również o to, jak w najbliższym czasie będą wyglądać obostrzenia dotyczące organizacji imprez m.in. wesel czy komunii oraz, jak będą funkcjonować punkty gastronomiczne.

Prof. odparł, że eksperci jeszcze nie wiedzą, co będą doradzać rządzącym w tej materii. - Tego to jeszcze nie wiemy, co będziemy doradzali. Wszystko zależy od pilnej obserwacji trendów, które się dzieją - odpowiedział.

Zobacz wideo Kiedy powrót do normalności? Lekarz podaje możliwą datę

Prof. Andrzej Horban zabrał głos w sprawie noszenia maseczek na zewnątrz

Prof. Horban wyjaśnił również, czy noszenie maseczek na świeżym powietrzu ma sens. Szef rady podkreślił, że wszystko zależy od zachowania dystansu społecznego. - Świeże powietrze działa w ten sposób, że "rozrzedza" zawiesinę wirusów. Zupełnie inaczej wygląda to, jeżeli jesteśmy w zamkniętym pomieszczeniu - zauważył. I dodał, że "jeżeli jesteśmy w parku i w promieniu 100 metrów nie ma nikogo, to jest oczywista oczywistość, że nikogo nie zarazimy w tym momencie. Jeżeli tuż koło nas się pojawiają osoby, to ryzyko transmisji jest znacznie większe, co nie znaczy, że jest duże".

Szczepionka firmy AstraZenecaKomisarz Breton: UE może nie przedłużyć kontraktu z AstrąZeneką

Maliszewski: Gdyby nie trudne społecznie restrykcje, byłoby dodatkowo 1 milion zakażeń

W niedzielę Norbert Maliszewski, szef Centrum Analiz Strategicznych i podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poinformował na Twitterze, że gdyby nie wprowadzone przez rząd obostrzenia, to byłoby o 1 mln zakażeń koronawirusem więcej i na COVID zmarłoby kolejnych 50 tys. osób. "Spadki zakażeń są zgodne z prognozą ICM UW, przygotowaną przy założeniu wprowadzenia zasad bezpieczeństwa (20 i 27 marca). Według tych prognoz, gdyby nie trudne społecznie restrykcje, byłoby dodatkowo 1 milion zakażeń i zmarłoby 50 tys. osób więcej" - przekazał Norbert Maliszewski.

Minister Michał DworczykMichał Dworczyk: Wkrótce wszyscy będą mieli skierowanie na szczepienie

W poniedziałek 19 kwietnia resort zdrowia poinformował o kolejnych 7 283 zakażeniach koronawirusem, a na COVID-19 w ciągu ostatniej doby zmarło 101 osób. Od początku pandemii koronawirusa w Polsce odnotowano 2 695 327 zarażeń wirusem. Zmarło 62 133 obywateli.

Więcej o: