USA. Połowa dorosłych Amerykanów otrzymała już co najmniej jedną dawkę szczepionki

Informacje na temat poziomu wyszczepienia w Stanach Zjednoczonych podała amerykańska agencja rządowa CDC. W pełni zaszczepione są już 84 mliony obywateli USA, co stanowi ok. 32 proc. dorosłej populacji kraju.

Prawie 130 mln osób powyżej 18. roku życia otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki - podaje agencja AP, powołując się na najświeższe dane Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Stanowi to 50,4 proc. całej dorosłej populacji Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie niemal 84 miliony (32,5 proc.) osób może cieszyć się z pełnego zaszczepienia. 

Zobacz wideo Lekarz: Ryzyko wystąpienia zakrzepów przy covid-19 wynosi 16,5 procenta

Pandemia koronawirusa. 50 proc. dorosłej populacji USA przyjęło szczepionkę

W nadchodzącym tygodniu spodziewane jest wznowienie szczepień preparatem Johnson&Johnson w USA. W tym tygodniu korzystanie z produktu tej firmy zostało wstrzymane po rekomendacjach Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków oraz CDC. Powodem były rzadkie przypadki zakrzepów krwi u pacjentów. "New York Times" informował we wtorek, że chodzi dokładnie o sześć takich przypadków na 7 milionów zaszczepionych osób. 

Koronawirus w Polsce. Punkt szczepień przeciw COVID-19Według Grzesiowskiego szczepimy zbyt wolno. "250 tys. dziennie to za mało"

- Byłbym bardzo zaskoczony, gdybyśmy nie wznowili (podawania szczepionki - red.) w jakiejś formie do piątku - powiedział cytowany w AP Anthony Fauci, główny epidemiolog USA. Jak dodał, nie spodziewa się, by doradcy z CDC wstrzymywali podawanie szczepionki Johnson&Johnson dłużej. 

Niewykluczone jednak, że wznowienie stosowania preparatu odbędzie się z pewnymi ograniczeniami. Jak wyjaśniał Fauci, mogą one dotyczyć wieku czy płci. 

Według nowych badań przeprowadzonych w Nadrenii, ochrona ze strony przeciwciał szybko zanikaNiemieckie badania: Po zakażeniu koronawirusem przeciwciała szybko znikają

Więcej o: