Szef Centrum Analiz Strategicznych: Gdyby nie restrykcje, zmarłoby 50 tys. osób więcej

"Spadki zakażeń są zgodne z prognozą ICM UW, przygotowaną przy założeniu wprowadzenia zasad bezpieczeństwa" - poinformował w niedzielę szef Centrum Analiz Strategicznych, podsekretarz stanu w KPRM Norbert Maliszewski. Jak dodał, gdyby nie restrykcje - zmarłoby 50 tys. osób więcej.
Zobacz wideo Lekarz: Ryzyko wystąpienia zakrzepów przy covid-19 wynosi 16,5 procenta

"Spadki zakażeń są zgodne z prognozą ICM UW, przygotowaną przy założeniu wprowadzenia zasad bezpieczeństwa (20 i 27 marca). Według tych prognoz, gdyby nie trudne społecznie restrykcje, byłoby dodatkowo 1 milion zakażeń i zmarłoby 50 tys. osób więcej" - napisał w niedzielę na Twitterze Maliszewski.

Ministerstwo Zdrowia podało w niedzielę, że zakażenie koronawirusem potwierdzono u 12 tys. 153 kolejnych osób; zmarło 207 chorych z COVID-19. Od początku epidemii badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 2 mln 688 tys. 025 osób, z których 62 tys. 32 zmarły.

To, jak rozwijać się może epidemia COVID-19 w Polsce, prognozuje Model Epidemiologiczny przygotowywany przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Na stronie https://covid-19.icm.edu.pl/ dostępne są m.in. wyniki symulacji modelu epidemiologicznego, który opisuje rozwój epidemii COVID-19 w Polsce i umożliwia przewidywanie potencjalnych ścieżek dalszego jej rozwoju, jak też badanie różnych scenariuszy i efektów kolejnych restrykcji.

*

autor: Aneta Oksiuta / PAP

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: